Sünnitus

Normaalne sünnitus algab iseeneslikult alates 37ndast rasedusnädalast ning kulgeb naise ja loote jaoks ohutult.
Normaalseks loetakse ka sünnitust, mille jooksul monitooritakse ema ja loodet elektroonselt või kasutatakse vajadusel ravimeid (näiteks valuvaigistid) ja teisi abistavaid toiminguid (näiteks lahklihalõige või loote veepõie avamine).

Normaalse sünnituse korral saab vastsündinu peale sündi asetada ema kõhule nahk-naha kontaktiks. End loomulikuks sünnituseks kehaliselt ja vaimselt ette valmistades saate luua positiivse sünnituskogemuse eeldused nii endale kui lapsele. Oma soovid tasub sünnituse osas läbi mõelda, vajadusel need kirja panna, siis saab teid sünnitusel abistav ämmaemand nendega tutvuda ja arvesse võtta.
Lisaks soovitame osaleda sünnituseks ettevalmistaval Perekooli loengul.

Sünnitustegevuse alguseks saab lugeda emakakontraktsioonide teket, kui esineb vähemalt üks kontraktsioon 10 minuti jooksul, millega kaasnevad muutused emakakaelas.
Esialgu võib erituma hakata limakork (limane verine, pruunikas voolus). Normaalne on ka vähene verine voolus (värvuselt menstruatsioonile sarnane). Emakakontraktsioonide tekkides oleks hea märkida üles kellaaeg ning siis vähemalt poole tunni jooksul mõõta kontraktsioonide sagedust.

Haiglasse tuleks pöörduda, kui emakakontraktsioonid on regulaarsed ja intensiivsed 3-5 minutilise intervalliga ühe tunni jooksul.

! Haiglasse pöörduda kohe, kui erituvad rohelised/pruunid looteveed, tekib verejooks (paks menstruatsiooni side täitub vähem kui tunniga) või harvade looteliigutuste korral.
 
Ebaregulaarsete valude leevendamiseks võib kasutada sooja dušši või vanni. Vajadusel võib võtta tbl. Paracetamoli 1g maksimaalselt 4 korda päevas - see on 6h järel ja tbl. No-Špad 80mg x 3 päevas (8h järel).
 
Lootevete puhkemisel enne regulaarse sünnitustegevuse algust loetakse lootevete sünnituseelseks puhkemiseks. Juhul, kui looteveed on selged ning loode liigutab tavapäraselt võib kodus olla 8-10 tundi. Lootevete puhkemisel öösel võib pöördumisega oodata kuni hommikuni.
Küsimuste või murede korral võib alati helistada sünnitusosakonna telefonile 43 52 113.
 
! Viljandi Haigla võtab sünnitajaid vastu eraldi sissepääsu kaudu haigla vasakpoolsest küljeukses (bussipeatuse poolne osa).
Saabudes vajutada 3x uksekella ning meie personal tuleb teile ukse juurde vastu.

Arvestada, et personal tuleb alla kolmandalt korruselt, seega võib see võtta aega mõni minut.

Saabudes küsib ämmaemand teie raseda kaarti ning anamneesi (mis kell algasid valud, kui sageli kontraktsioonid esinevad, kas looteveed on kodus puhkenud ning kas loote liigutusi tunnete tavapäraselt). Kontrollitakse emakakaela avatust ning teostatakse KTG (kardiotokograafia) loote südametegevuse hindamiseks ja emakakontraktsioonide dokumenteerimiseks.
Ämmaemand on perele sünnituse ajal toeks ning annab sünnitajale tema seisundist lähtuvalt soovitusi ning juhiseid.