Mänguteraapiatuba sai motoorikaseinad

14.01.2022

HEATEGU: Sundravi osakonna tegevusjuhendajad Jaak ja Liia valmistasid koos patsientidega laste- ja noorukitepsühhiaatria osakonna mänguteraapia tuppa kaks motoorikaseina. Seinad valmisid käsitööna ning hoolikalt said läbi mõeldud kõik seinal olevad detailid ja nende paiknevus. 

Motoorikaseinad pakuvad avastusrõõmu erinevas vanuses lastele. Motoorikaseinte kaudu arendavad lapsed käelist osavust, peenmotoorikat, silma-käe koordinatsiooni ja motoorseid oskusi. Lapsed saavad õppida ka värve ja kujundeid ning õpivad lahendama probleeme. Tulemuste saavutamine aitab parandada lapse enesekindlust ja enesehinnagut. 
 
Laste – ja noorukitepsühhiaatria osakond pakub nii ambulatoorset, kui statsionaarset psühhiaatrilist teenust alaealistele vanuses 4-17. eluaastat.
 
Kõik lasteaia- ja kooliprobleemidega lapsed peavad esmalt pöörduma hindamiseks Rajaleidja keskusesse (https://rajaleidja.innove.ee/)
 
Ravimeeskonda kuuluvad:
• laste – ja noorukite psühhiaater
• psühholoogid
• õed
• tegevusjuhendajad
• sotsiaaltöötaja
• eripedagoog
 
Näidustused haiglaraviks:
• meeleoluhäired
• ärevus, erinevad hirmud
• suhtlemisraskused
• igapäevast toimetulekut pärssiv sotsiaalne isoleerumine
• autismihäirega kaasnevad kohanemisraskused ja käitumisprobleemid
• suitsiidoht, ennast ja/või teisi kahjustav käitumine
• psühhootilised sümptomid
• kui senine ambulatoorne ravi osutub ebapiisavaks või ebaefektiivseks
Haiglaravi vajaduse hindab psühhiaater.
 
Aitäh juhendajatele ja meisterdajatele!
 

Terviklik abimaterjal raseduseks, sünnituseks ja sünnitusjärgseks peroodiks nüüd kodulehel!

11.01.2022

Viljandi haigla kodulehel on nüüd terviklik abimaterjal raseduseks, sünnituseks ja sünnitusjärgseks perioodiks.

Teemade kaupa on kirjeldatud muutusi, mis toimuvad naise kehas erinevatel etappidel.

Meie kogenud ämmaemandad annavad ülevaate võimalikest vaevustest ning soovitusi vaevustega toimetulekuks. Jagame infot selle kohta, kuidas imetamisega õigesti ning edukalt hakkama saada. Samuti anname soovitusi ja juhiseid vastsündinuga kodus hakkamasaamiseks. See on mahukas tugimaterjaltervele perele, teemade kaupa lihtsasti jälgitav.

Head lugemist!  

https://www.vmh.ee/abimaterjal-naistele-ja-peredele-raseduseks-sunnituseks-ja-sunnitusjargseks-perioodiks/

 

Linnagaleriis avati TERVIKUMI skulptuurikonkursi näitus

08.01.2022

Eile (07.01) avati Viljandi Linnagaleriis (Linnaraamatukogu 3.korrusel) TERVIKUMI skulptuurikonkursi tööde näitus, kus näeb kõiki 27 konkursile esitatud tööd ja nende skulptuuride makette.

Haiglajuht Priit Tampere sõnul sai võidutöö Anrogynuse juures määravaks just see lugu, mis toetab meie uue maja kontseptsiooni – koos oleme tugevamad, koos on võimalik luua midagi uut ja paremat. „Üksi lähed kiiremini edasi, aga koos lähed kaugemale. Suured tänud kõigile kunstnikele ja õnnitlused võitjatele,“ ütles Tampere.

Linnakunstnik Kristi Kangilaski sõnul oli žürii väga eripalgeline, kuid üllatavalt üksmeelne esikolmiku suhtes. „Vaidlesime ainult selle üle, kas me peaksime harima rahvast uue ja ehmatavaga või jääme turvalise ning praktilise lahenduse juurde. Androgynus köitis mind ennast kohe esimeses ringis ja läks võiduka lõpuni välja“.
 
Võidutöö autorid Leena Kuutma ja Eeva-Ruth Niitvägi tunnistasid, et olid alguses parajas šokis, sest ei julgenud võitu loota. Kontseptsiooni loomine võttis õppejõu ja tudengi tandemil aega umbes kuu-poolteist. Nüüd loodavad nad, et teos saab väärikalt reaalsuseks. Skulptuur tuleb 3-meetrine. Pronksist nad nii suuri vorme varem teinud ei ole. „Edasi lähemegi sellega, et arutame läbi teostuse ja võtame erinevad hinnapakkumised. Skulptuur valmib kindlasti Eestis. Õnneks on teostuseks piisavalt aega. Kindlasti on loota abijõudu Pallaselt, kus tudengid käivad skulptoritel  praktikantidena abiks“. 
 
Seos Viljandiga on mõlemal kunstnikul olemas. Eeva-Ruthi isa töötab kultuuriakadeemia Vilma majas ja näeb oma aknast Tervikumi kerkimist. Leenal on seos lapsepõlvest ja vana kõrge haiglahoone on talle üsna tuttav, ta on selle kõrval asuvas onu talus palju aega veetnud. „Viljandil on koht minu südames täitsa olemas,“ ütles Leena.  
 
 
 
Näitus on avatud 22. jaanuarini, E-R 10-19 ja L 10-15. 
 
Kohapeal saab ka arvamust avaldada, lastes oma lemmiktöö nime loosikasti. Vastajate vahel loosime välja Viljandi haigla meened.
 
Tulge uudistama!
 
 
Ene Veiksaar
SA Viljandi Haigla
kommunikatsioonijuht
 

Ugala Teater tunnustas Viljandi haiglat parima sõbra tiitliga

07.01.2022

6. jaanuaril tähistas Ugala teater oma 102. sünnipäeva. Piduliku sündmuse puhul kuulutati välja kolleegipreemiad möödnud aasta tööde ja tegemiste eest. 

Esmakordselt anti sel aastal preemia Ugala parimale sõbrale, kelleks sai Viljandi haigla. Viljandi haiglat ja koduteatrit seob pikaajaline koostöö, mis eriti hoogustus Covidi-lainete ajal, mil haigla pakkus teatrirahvale võimalusi kiireks testimiseks, et etendused toimuda saaksid ja kõik end nii saalis kui laval turvaliselt tunneksid. 

"Eile jagasime Ugala teatri sünnipäeval kolleegipreemiaid ja nimetasime Viljandi haigla oma parimaks sõbraks. See on esimene omataoline," ütles Ugala teatrijuht Garmen Tabor meenet üle andes. "Kui palju see võttis meie inimestelt muret maha, et meil on olnud võimalus alati kiirelt testima pääseda. Me saime oma tööd teie abil jätkata". "See on au, kohustus ja rõõm," vastas haiglajuht Priit Tampere. "See on tänuavaldus neile, kes siin igapäevaselt väga suurt tööd teevad. Aitäh, Ugala!"
 

Ene Veiksaar
kommunikatsioonijuht

Võimalus tulla vaktsineerima sel pühapäeval, 9. jaanuaril!

06.01.2022

 

06.01.2022

Viljandi maakonna haigla ja tervisekeskuse kunstikonkursi võitis taies „Androgynos“

Loodav kunstiteos ei ole ülejäänud ruumist eraldatud tõstetud alusega, mis muudab žürii sõnul selle traditsioonilise ent üldmõistetava kujundi igati ligipääsetavaks linnaruumi osaks ning toob teose vaatajale sõna otseses mõttes lähemale. 

Viljandi maakonna haigla ja tervisekeskuse kunstikonkursi võistlustööde kavandite ja makettide avalik näitus toimub Viljandi Linnagaleriis ajavahemikul 07.-22.01.2022.


Võidutöö „Androgynos“ 
 
Leena Kuutma on lõpetanud Eesti Kunstiakadeemias skulptuuri eraiala. Ta on teinud mitmeid isiknäitusi, osalenud arvukatel grupi- ja ühisnäitustel ning projektides Eestis ning välismaal. Tema loominguline käekiri on tihti valdkondade vaheline ning seotud peamiselt skulptuurile omase ruumikogemuse ja keraamikale iseloomulike materjaliteadmiste ühendamisega. Viimaste aastate loomingulised praktikad lähenevad siiski taas rohkem skulptuurile.  Leena Kuutma kuulub Eesti Kunstnike Liitu, Eesti Keraamikute Liitu ja Eesti Kujurite Ühenduse juhatusse.
 
Eeva-Ruth Niitvägi on osalenud ühisnäitustel Eestis ning Saksamaal ja kureerinud isikunäituse Viljandis, Kondase keskuses. Teda kõnetavad skulptuuris sellised esmapilgul ehk vastandlikud valdkonnad nagu kontseptuaalne lähenemine ja materjalikeskne looming, mis seotud modelleerimise ning metalli töötlemisega.
 
Võidutöö autorite ühendavaks lüliks on Kõrgema Kunstikooli Pallas skulptuuriosakonna loominguline keskkond, mis pakub võimalust ühendada erinevate põlvkondade kogemused ja oskused ühiseks loomekimbuks. Võiduka tandemi sõnul võiks meie ühises avalikus ruumis olla märksa rohkem kunsti, mis mitmekesistaks inimese mõtte- ning tundemaailma – läbi kunstiteoste tellimise seaduse sünnib tegelikult uus ja parem keskkond meile kõigile.
 
Kunstikonkursi võidutöö autoritelt tellitava teose maksumus ilma käibemaksuta on 110 000 eurot. Võidutöö „Androgynos“ valmib 2023. aasta suvel.
 
 
Johannes Valdma „Murd“. II koht
 
Teise koha pälvis Johannes Valdma kavand „Murd“. Klaasist installatsioon kujutab läbipaistvat müüri, kus mõradest välja kasvavad raudlilled sümboliseerivad läbimurdmist, vaprust ja elutahet.

 Jenny Grönholmi „Parandus“. III koht
 
Kolmanda koha saavutas Jenny Grönholmi erinevat tüüpi amforaid meenutavate 2-meetri kõrgusega betoonist skulptuurigrupi kavand „Parandus“. Need justkui kildudest kokku pandud vaasid viitavad Jaapani traditsioonilisele keraamika parandamistehnikale, mida nimetatakse  kintsugiks.
 
 Äramärkimine - Tõnu Narro „Alae majores - Suured tiivad“.
 
Lisaks märkis žürii ära kaks teost. Tõnu Narro nahkhiirt või liblikat meenutava inimese koljupõhimiku kiiluluud kujutav terasest skulptuuri kavand „Alae majores - Suured tiivad“. Teose vorm viib mõtted inimese ühisosale loodusega, ent ka inimaju kujutlusvõimele ja soovile leida sümboleid. 
 
Äramärkimine. Maali Roomet-Allese "Palvejänes"
 
Teiseks äramärgitud tööks on Maali Roomet-Allese metallplaatidest origami tehnikast inspireeritud skulptuur „Palvejänes“. Taiese idee on pakkuda Tervikumile oma turvatunnet tekitava jänese, kes valvab, kaitseb, edastab häid soove ning tänu geomeetrilisele arhitektuursele vormile ilmestab hästi hoonet ja hoone esist väljakut.
 
Kunstikonkursi žüriisse kuulusid žürii esimees Viljandi maakonna haigla ja tervisekeskuse hoone arhitekt Jaan Kuusemets, SA Viljandi Haigla juhatuse esimees Priit Tampere, Eesti Kunstnike Liidu esindajad Gea Sibola Hansen, Aime Kuulbusch ja Vergo Vernik, Eesti Kunstiteadlaste ja Kuraatorite Ühingu esindajad Katrin Kivimaa, Anders Härm ja Viljandi linna linnakunstnik Kristi Kangilaski. Lisaks osalesid žürii töös hääletusõiguseta eksperdid – Viljandi linna peaarhitekt, arhitektuuriameti juhataja Olav Remmelkoor, SA Viljandi Haigla koostööteenuste juht Krista Valdvee, Viljandi perearstikeskuse perearst Helve Kansi ning Riigi Kinnisvara kinnisvaraarenduse projektijuht Kristjan Kukk.
 
 
 

Viljandi haigla mammograafiabussi 2022.a. graafik

05.01.2022

VILJANDIMAA
Viljandi linn (Turu parkimisplats) 03.01 – 04.02
 
SAAREMAA
Muhu (Liiva Coop kaupluse juures) 08.02 – 09.02
Orissaare (Coop kaupluse juures) 10.02 – 11.02
 
VILJANDIMAA
Suure-Jaani (Tervisekeskuse juures) 14.02 – 15.02
Võhma (Konsumi parklas, Tallinna 26) 16.02 – 17.02
Kolga-Jaani (Kolga-Jaani raamatukogu/bussijaama juures) 21.02 – 22.02
Mustla (Vallamaja parklas, Posti 52e) 28.02 – 01.03
Abja-Paluoja (Abja vallavalitsuse parkla, Pärnu mnt 30) 02.03 – 03.03
Karksi-Nuia (Nuia perearstikeskus, Kalda 6A) 07.03 – 08.03
Mõisaküla (Mõisaküla linnavalitsuse juures, Sihveri 4) 09.03 – 10.03
 
PÄRNUMAA
Kilingi-Nõmme (Coop poe juures, Pärnu 37) 14.03 – 15.03
Häädemeeste (Häädemeeste Coop juures, Pärnu mnt 40) 16.03
Tõstamaa (Tõstamaa perearstikeskuse juures, Varbla mnt. 24) 17.03
MG HOOLDUS 18.03
 
LÄÄNE-VIRUMAA
Haljala (Rakvere 3, Valla teenuspunkti juures) 21.03 – 24.03
Tapa (vallavalitsuse juures platsil) 28.03 – 31.03
Kunda (Viru-Nigula vallavalitsuse parkla, Kasemäe 19) 04.04 – 05.04
Aegviidu (Kultuurikeskuse juures, Pärna 12) 06.04
Tamsalu (Perarstikeskuse parklas, Tehnika 1a) 07.04 – 08.04
Väike-Maarja (Tervisekeskuse juures, Pikk 8) 11.04 – 13.04
Laekvere (lasteaia parkla, Salutaguse 6) 18.04
Pajusti, Tartu mnt.2, Vinni Vallavalitsuse parkla 19.04
 
SAAREMAA
Leisi (Coop poe juures, Mustjala mnt. 5) 26.04
Kärla (Coop poe juures, Pargi 2) 27.04
Kihelkonna (Rahvamaja  juures, Lümanda mnt. 1) 28.04
Valjala (Coop poe juures, Posti 27) 29.04
PÄRNUMAA
Pärnu-Jaagupi (Kaubamaja juures, Pärnu mnt. 16) 02.05 – 03.05
Sindi (Konsumi juures, Jaama 8) 04.05
Tori (A ja O kaupluse juures, Pärnu mnt. 3) 05.05
Vändra (Konsumi parklas, Pärnu-Paide mnt. 21) 09.05 – 11.05
Vormsi (Perearstikeskuse juures) 12.05

IDA-VIRUMAA
Narva-Jõesuu (Konsumi juures, J. Poska 26) 16.05 – 17.05
Sillamäe (Ujula parkla, Kesk 28) 18.05 – 20.05
Jõhvi (Swedbanki ees, Rakvere 5) 23.05 – 26.05
Kiviõli (Tervisekeskuse juures, Keskpuiestee 38) 30.05 – 02.06
Iisaku (Alutaguse vallavalitsuse juures, Tartu mnt. 56) 06.06 – 07.06
Avinurme (Kultuurikeskuse parkla, Võidu 9) 08.06 – 09.06
VILJANDIMAA
Viljandi (Turu parkimisplats) 13.06 – 30.06
Kõpu (Coop kaupluse juures, Tipu mnt 3) 01.07
 
BUSSI SUVEPUHKUS 04.07 – 24.07
PÄRNUMAA
Kihnu (Kihnu perearstikeskuse juures) 26.07
LÄÄNEMAA
Risti (Lääne-Nigula vallavalitsuse Risti teeninduskeskuse juures) 28.07
Taebla (Vallavalitsuse parkla) 01.08
Lihula (Lihula kultuurikeskuse parkla, Penijõe tee) 02.08 – 04.08
HARJUMAA
Paldiski (Konsumi parkla, Rae 38) 08.08 – 11.08
Saue (Saue vallavalitsuse parkla, Kütise 8) 15.08 – 18.08
Kohila (Konsumi parklas, Lõuna 2) 22.08 – 24.08
Kose (Kose avalik parkla, Pikk 12) 29.08 – 01.09
Kuusalu (Kuusalu tervisekeskuse ees, Kuusalu tee 33) 05.09 – 07.09
Loksa (Loksa bussijaam, Tallinna mnt. 49) 12.09 – 14.09
SAAREMAA
Kuressaare 20.09 – 23.09
VILJANDIMAA
Viljandi (Turu parkimisplats) 26.09 – 13.10
MG HOOLDUS 14.10
RAPLAMAA
Järvakandi (Kandi konsumi juures, Tallinna mnt 37) 17.10 – 18.10
Kehtna (Coop poe juures, Lasteaia 12) 19.10 – 20.10
Märjamaa (Märjamaa haigla juures, Lauluväljaku 26) 24.10 – 27.10
IDA-VIRUMAA
Narva (Geneva kontserdimaja juures, Võidu prospekt 2) 31.10 – 11.11
SAAREMAA
Salme (Coop kaupluse juures, Sõrve mnt. 10) 15.11 – 16.11
 
VILJANDIMAA
Viljandi (Turu parkimisplats) 21.11 – 22.12
 

Vaktsineerimine Sakala Keskuses T ja K kell 16-19

04.01.2022

Võimalus teha esimene vaktsiin, teine doos või tõhustusdoos!

Tõhustusdoosiga vaktsineerimiseks peab olema Pfizeri, Moderna ja Astra Zeneca vaktsiinide puhul eelmisest doosist möödas 3 kuud ja Jansseni vaktsiini puhul 2 kuud.

Tõhustusdoose tehakse Pfizeri ja Moderna vaktsiinidega, olenemata sellest, mis vaktsiiniga on tehtud eelmised doosid. 

Tõhustusdoose ei tehta 12-17-aastastele.

Saadaval vaktsiinid - Pfizer, Moderna, Janssen.

Palume vaktsineerima tulles olla viirushaiguse tunnusteta ning võtta kaasa isikut tõendav dokument.

Vaktsineerimised jaanuaris

29.12.2021

02.01 ja 09.01 on vaktsineerimine haiglas kella 10-16ni,
ainult etteregistreerimisega telefonil 434 3001!
 
Alates 4. jaanuarist on võimalik haiglas vaktsineerida covidi vastu T-R etteregistreerimiseta (I ja II doosid). Neljapäeviti ja reedeti toimub vaktsineerimine, millele on vaja ette registreerida.
 
Jaanuaris vaktsineerime Sakala keskuses teisipäeviti ja kolmapäeviti kell 16-19.00.
 
13.01 on 5-11a laste vaktsineerimise ajad avatud, samamoodi ainult etteregistreerimisega.

MUUDATUS! Tänase vaktsineerimise asukoht muutus

28.12.2021

Tänane vaktsineerimine toimub Vabaduse väljakul asunud vaktsineerimisbussi asemel Sakala keskuses ja Viljandi haigla fuajees kell 16-19.00.

Jaanuaris vaktsineerime Sakala keskuses teisipäeviti ja kolmapäeviti kell 16-19.00.

Alates 4. jaanuarist on võimalik haiglas vaktsineerida covidi vastu T-R etteregistreerimiseta (I ja II doosid). Neljapäeviti ja reedeti toimub vaktsineerimine, millele on vaja ette registreerida.

 


Vanemad uudised