Viljandi haigla nõukogu liikmeks nimetati Kersti Esnar

20.03.2023

Vastavalt tervise- ja tööministri Peep Petersoni otsusele on alates 21. märtsist SA Viljandi Haigla nõukogu liige Sotsiaalministeeriumi tervisesüsteemi arendamise osakonna juhataja Kersti Esnar.

Kersti Esnar vahetas välja nõukogu liikme Helve Kansi. 

Covid-19/gripi vastu vaktsineerimine märtsis

27.02.2023

Viljandi haigla peahoones toimub märtsis etteregistreerimisega (tel 434 3001) ja

etteregistreerimiseta Covid-19 vastu vaktsineerimine kolmapäevast reedeni kell 9-15.

Vaktsiinid Pfizer, Moderna.

Viljandi haigla hoonete vahel transpordib analüüside materjale mehitamata robotkuller

27.02.2023

SA Viljandi Haigla
Clevon AS
PRESSITEADE
27.02.2023

Viljandi haigla hoonete vahel transpordib analüüside materjale mehitamata robotkuller
 
Tänasest liigub Viljandi Haigla hoonete vahel mehitamata kaugjuhitav robotkuller CLEVON 1, mille ülesandeks on toetada haiglat patsientide analüüside transportimisel osakondadest laborisse. Uudne lahendus sündis Viljandi haigla ja robotkullereid arendava ja tootva Clevon AS-i koostöös. 
 
„Arutasime kolleegidega, milline oleks sujuvam, kiirem, turvalisem ja töötajate aega väärtustav lahendus proovimaterjalide transpordiks Viljandi haigla erinevatest hoonekompleksidest haigla laborisse,“ tutvustas idee sündi haigla õendusjuht Saima Hinno. „Mõttetalgute käigus sündis mitmeid lennukaid ja keskkonnasäästlikke ideid ning jõudsime robotkullerini. Clevoni inimesed olid pakutud koostöö mõttest huvitatud ning üheskoos lõime sobiva lahenduse.“
Clevoni juhatuse liige Arno Kütt ütles, et pikalt ei tulnud mõelda ning pärast vajalike analüüside tegemist võeti ettepanek vastu: „Oluline on testida uusi tehnoloogilisi lahendusi, mis haigla personali rasket tööd kergendaksid. Meie mitmeotstarbeline platvormsõiduk CLEVON 1 sobib kasutamiseks erinevates ärivaldkondades, nii ka haiglates.“ Ta lisas, et käesolev koostöö on taaskord heaks näiteks, et ka Clevoni väikeses kodulinnas Viljandis on võimalik katsetada maailmatasemel tehnoloogiat.
CLEVON 1 vurab Viljandi haigla peahoone ning Jämejala pargis asuvate osakondade vahel neljal korral päevas graafiku alusel. Tühjad anumad ning juba proovimaterjalidega täidetud mahutid paigutavad haigla töötajad robotkulleri ilmastikukindlasse ja PIN-kood lukuga kaitstud kaubaruumi kokkulepitud aegadel. Kui proovimaterjalid kogutud, naaseb mehitamata kaugjuhitav robotkuller haigla peahoone juurde, kust labori töötaja võtab saadetised ning viib laborisse analüüsimiseks. 
 
„Katsutid proovimaterjalidega on pakitud hoolikalt spetsiaalsetesse konteineritesse, mis asetatakse termokastidesse ning paigutatakse mehitamata robotkulleri kaubaruumis paiknevale stabiilsele alusele, nii on tagatud nende kvaliteetne nõuetele vastav transport,“ rääkis haigla haldusjuht Andrus Plees.  
 
Haigla haldusjuhi sõnul plaanitakse esialgu mehitamata kaugjuhitava robotkulleri abiga transportida vaid proovimaterjale. „Kui Jämejala pargi inimesed mehitamata robotkulleri omaks võtavad, lahendus kõiki osapooli rahuldab ning koostöö sujub, võib lisanduda ka teisi teekondi ning muude vajalike vahendite transporti. Mõtteid meil sel teemal juba on,“ avaldas Andrus Plees.

VAATA VIDEOT
 
 
 
 

 
(Fotod: Kevin Karlson)

Täna tähistasime meie erilise ümara maja 10. sünnipäeva!

22.02.2023

Täna tähistasime meie ringmaja 10. sünnipäeva. 

22. veebruaril 2013 avati pidulikult Viljandi haigla õendus-hoolduskeskuse uus maja ehk meile ümarmaja või ringmaja. Toona, maja avamisel ütles meie juhatuse esimees: „Meil on hea meel tõdeda, et õendus-hoolduskeskuse valmimisega on täitumas haigla eesmärk koondada pikaajalise teenuse vajajad kaunisse Jämejala pargikeskkonda, edasi on meie ülesanne seda rõõmsailmelist maja täita hoolimise ja hoolitsusega.“  
 
Tänasel sünnipäeva päeval tõdesime üheskoos, et meil on see õnnestunud! Keskus asub hubases pargikeskkonnas, pakkudes lisaks hoolitsusele ja järelevaatamisele ka võimalust nautida puhast õhku ja kaunist vaadet.
 
Nii hoonete funktsionaalsus kui keskkond on loodud mõeldes eakamale ja terviseprobleemidega inimesele, võimaldades piisavalt nii suhtlust kui eraldatust, liikumisvõimalusi kui mugavust. Kena ja valgusrikka ümara põhiplaaniga hoone loomisel on silmas peetud eelkõige dementsussündroomiga eakate eripärasid. Kasutatud on tänapäevaseid materjale, võimalusi ja lahendusi, et klient saaks end tunda võimalikult mugavalt ja koduselt.
 
Palju õnne sünnipäevaks!

Viljandi haigla koduteenuste osakonna eestvedamisel punuti üheskoos Ukraina heaks varjevõrke

17.02.2023

Viljandi haigla koduteenuste osakonna eestvedamisel punuti 15. veebruaril Linnaraamatukogus üheskoos Ukraina heaks varjevõrke.  
Koduteenuste osakonna juhataja Kadri Oras ütles, et varjevõrkude punumise ettevõtmine on olnud juba pikalt mõttes ja südamel. Mõeldud-tehtud. 
Lisaks Viljandi haigla töötajatele tulid appi ka noored Viljandi kultuuriakadeemiast, kellest üks mängis väga meeleolukaid lugusid karmoškal, mis aitasid näppudel hoogsamalt käia. Võrk saadi valmis ja lähipäevil saadetakse võrk juba edasi Ukraina poole.
Koduteenuste osakonna juhataja Kadri Oras edastab tänusõnad kõigile, kes said tulla ja andsid oma panuse Ukraina heaks.  
 
 

Viljandi haiglas alustati koduhospiitsi teenusega

16.02.2023

Viljandi haigla koduteenuste osakond alustas lisaks koduõendusele ja koduhaiglale ka koduhospiitsi teenuse osutamist. Tegemist on elulõpuraviga, mille põhisisu on vaevuste ja sümptomite kontroll ning leevendus. Suur osa on ka patsientide ja lähedaste nõustamisel, tagatud on hingehoidlik tugi ning vajadusel sotsiaalne abi.

„Koduõenduse teenust ehk õe poolt osutatavat professionaalset tervishoiuteenust inimese kodus pakub Viljandi haigla juba aastaid,“ rääkis koduteenuste osakonna juhataja Kadri Oras. „Covidi pandeemia alguses, kui inimestel oli keerulisem haiglasse pöörduda ning nappis ka haiglaravi kohti, lõime koduhaigla teenuse, milles õde teostab raviprotseduure patsiendi kodus ning arsti konsultatsioon toimub videosilla vahendusel.“ Nüüd oli aeg Orase sõnul küps alustada ka koduse hospiitsiteenusega neile patsientidele ja peredele, kes seda vajavad ja soovivad.
„Järjest rohkem inimesi soovivad vaatamata raskele haigusele oma elu lõpu veeta kodus. Sageli on lähedased valmis seda võimaldama, kui spetsialistid neid sel teekonnal toetavad ja aitavad,“ iseloomustas osakonna juht uut teenust. „Suudame anda kodus tõhusat sümptomaatilist ravi. Meil on ka arsti visiidid, milleks õde loob telesilla tahvelarvutis“.

Teenuse eelduseks on tugev sotsiaalne võrgustik – toetav pere, kes tegutseb vabatahtlikult. „Kui jäädakse hätta, on meil kokkulepe Viljandi linna ja valla sotsiaaltöötajatega, kes püüavad aidata, näiteks koduhooldusega,“ tutvustas Kadri Oras tugisüsteeme. “Seisundi halvenemisel või koduste soovil, kui patsiendi kodus hooldamine ei ole enam võimalik, saab teenuse arst suunata patsiendi hospitaliseerimiseks haiglasse õendusabi teenusele.“

Koduhospiitsi idee ning eeskuju on pärit Soomest. Seal on praktiseerinud nii koduhospiitsi arst Eveli Parveots, kui ka teenuse koordinaator ja  õde Liia Võsu. Lisaks neile on meeskonda kaasatud õde ja koduõenduse koordinaator Eneli Tulp. Lisaks arstile ja õele on kaasatud meeskond, kuhu kuuluvad vajaduse põhiselt sotsiaaltöötaja, hingehoidja ja füsioterapeut.

Patsiendi suunab koduhospiitsi teenusele pere- või eriarst, kui on hinnanud hospiitsravi vajaduse ning ravidokumentides on fikseeritud parima toetava ravi otsus või otsus haigusspetsiifilise ravi lõpetamise kohta. Teenus on patsiendile tasuta.

Teenuse kokku leppimiseks helistada teenuse
koordinaator Liia Võsule telefonil 5454 0073.Vasakult: koduõenduse koordinaator Eneli Tulp, koduhospiitsi arst Eveli Parveots ja keskel koduhospiitsi koordinaator ja õde Liia Võsu.

Selveri kogutud annetuste toel saab rõõmsamaks lastele mõeldud palat erakorralise meditsiini osakonnas

14.02.2023

Meie hea sõber Selver andis täna, sõbrapäeval meie erakorralise meditsiini osakonna vanemarst Kristiina Mikule üle armsate inimeste toel kokku kogutud summa – 3838 eurot. Dr Mikk oli südamest rõõmus, et see annetus erakorralise meditsiini osakonda tuli: “Selle summa eest kohendame praeguse lastele mõeldud palati toredamaks, rõõmsamaks ja kui lapse tervis lubab, siis saab ta mõnusamalt aega veeta nt analüüsitulemusi oodates. Hetkel on meil seinal kriiditahvel, mida lapsed väga meelsasti lõuendina kasutavad. Oleme väga tänulikud lahketele annetajatele.”

 
Selveri kampaania „Koos on kergem“ on üks vanemaid laste heaks suunatud heategevuskampaaniaid Eestis, mida Selver korraldab juba aastakümneid.
 
Viljandi haiglale andsid toetussumma üle Männimäe Selveri juhataja Kati Pell ja Centrumi Selveri juhataja Jana Napritson. „Soovime tänada kõiki oma kliente ja koostööpartnereid, ilma kelleta ei saaks me sellist toetussummat kokku,“ ütles Kati Pell.

Kaasasündinud südamerikete nädal 07.02-14.02

08.02.2023

Rahvusvahelisel kaasasündinud südamerikete nädalal pööratakse erilist tähelepanu südamerikete tuvastamisele raseduse ajal. 
 
❤️Raseduse ajal on ette nähtud kaks ultraheli sõeluuringut, mille üheks eesmärgiks on ka kaasasündinud südamerikete sünnieelne avastamine. See võimalus peab olema igal rasedal ja seda võimaldavad kõik rasedaid jälgivad Eesti tervishoiuasutused. Kõigile rasedatele on sõeluuringud tasuta ja kindlasti julgustame kõiki neid võimalusi kasutama.
❤️ Enamus rasketest südameriketest on sünnieelselt diagnoositavad
❤️ Südamerikete riskitegurite (näiteks südamerike lähisugulasel, ema raseduseelne suhkruhaigus, teatavate ravimite kasutamine) olemasolul teeb spetsialiseerunud arst rasedale süvendatud loote südame ultraheliuuringu
❤️ Südamerikke kahtlusel suunatakse rasedad täpsustavale ultraheliuuringule SA Tartu Ülikooli Kliinikumi, kus uuring toimub lastekardioloogi osalusel
❤️ Kaasasündinud südamerikete õigeaegne avastamine annab perele valikuvõimaluse raseduse edasise jätkamise osa
❤️ Kaasasündinud südamerikete õigeaegne avastamine võimaldab paremini planeerida raseduse jälgimist, sünnitust ja vastsündinu vahetut sünnijärgset abistamist
❤️ Oluline on teada, et arvestades looteea ja vastsündinu vereringe erinevust, toimub südamerikke lõplik kinnitamine ja diagnostika lapse sünni järgselt
❤️ Kaasasündinud südamerikke diagnoosimise järel tegeleb perekonnaga erinevatest spetsialistidest koosnev meeskond, kuhu kuuluvad naistearst, lastekardioloog, meditsiinigeneetik, neonatoloog, lasteintensiivravi arst, ämmaemand ja raseduskriisi nõustaja
❤️ Kuigi paljud ravi vajavad südamerikked on Eestis opereeritavad, siis väga raskete rikete korral on võimalik korraldada südamerikkega lapsele ravi välismaal.  Ravikulud katab sellisel juhul Eesti Haigekassa.
❤️ Eestis on suurepärased sünnitusabi ja vastsündinu abistamise võimalused, seega südamerikke korral ei ole välismaal sünnitamine vajalik.
 

Raamatukarussell toob laia valiku teoseid ravil viibivate lasteni

03.02.2023

Esimest korda 2014. aastal kinkis heategevusfond Aitan Lapsi koostöös Eesti Lastekirjanduse Keskuse ja teiste lahkete toetajate abil Viljandi haiglale raamatukarussellid ehk liikuvad raamatukogud, mis tooksid rõõmu ja meelelahutust haiglas viibivatele lastele.

Mõte rõõmustada haiglaravil viibivaid lapsi liikuva raamatukoguga ehk raamatukarusselliga, sai alguse aastaid tagasi Eesti Lastekirjanduse Keskusest. Tänu headele inimestele, kes on annetanud heategevusfondile Aitan Lapsi oma taararaha, leiti vajalikud ressursid ja partnerid, et väärt idee lõpuks teoks teha.
 
Juba 10 aastat on Eesti Lastekirjanduse Keskus Kultuuriministeeriumi toel hoolitsenud selle eest,  et meil oleks alati raamatukarusellidel lastele uued ja huvitavad raamatud ning toredad mängud.
 
Loodame, et lastel on digitaalsete võimaluste kõrval aega ka raamatuid märgata ja nad võtavad haiglast lahkudes lugemispisiku kaasa.
 
Praegu on 2 raamatukarusselli laste- ja noorukitepsühhiaatria osakonnas, mis sai just täidetud uue valikuga. Raamatuid ja mänge on valikus igas vanuses lastele ja noortele.
 

Covid-19/gripi vastu vaktsineerimine veebruaris

01.02.2023

Viljandi haigla peahoones toimub etteregistreerimisega (tel 434 3001) ja etteregistreerimiseta Covid-19 vastu vaktsineerimine veebruaris teisipäevast reedeni kell 9-15.30.

Gripivaktsiini ja Covid-19 vaktsiini saab eelregistreerimata teha 07.02, 14.02 ja 21.02!
 
Vaktsiinid Pfizer, Moderna ja Janssen.

Vanemad uudised