Lahkliharebendite ja lahklihalõike haava hooldus

Esimestel sünnitusjärgsetel päevadel võib vähesel määral esineda lahkliha turset ja valulikkust, see on  pärast sünnitust normaalne. See on tingitud kudede venitusest ja rebenemisest. Paari nädala jooksul niidid imenduvad ning lahkliha turse kaob. Õmblused võivad teha valu paarist päevast paari nädalani.

Esimesel kahel-kolmel sünnitusjärgsel päeval tuleb proovida hoiduda otse ja järsku istumisest. Istumisel toetuda ühele tuharale.

lga kord tualetis käies pesta puhta voolava veega lahklihapiirkonda suunaga eest taha, kord päevas võib kasutada pesemiseks intiimpesugeeli või haiglas olles seepi haigla tualeti seinal, et vältida haavapõletiku teket. Kuivata lahklihapiirkonda õrnalt tupsutades. Võimaluse korral tee haavale õhuvanne. Esimestel päevadel turse esinemisel, küsi ämmaemandalt külma kompressi või silversprayd lahklihale. Vajadusel kasuta valuvaigistit (Paratsetamool 1000mg või Ibuprofeen 400mg).

Haava paranemise soodustamiseks kodus võib kasutada Silversprayd või astelpajuõli.

Kui valu ja turse on taandunud, saab alustada vaagnapõhjalihaste treenimisega (24-48 tundi pärast sünnitust), kuid lahkliha rebendi või episotoomia haava korral oota harjutuste tegemisega vähemalt 2 nädalat.