Keisrilõike järgselt

Keisrilõige on sünnitusabioperatsioon, kus loomuliku sünnitamise asemel võetakse laps emakast välja kõhukatteid ja emakaseina läbistava lõikehaava kaudu. Kui oled sünnitanud keisrilõike teel, on esimestel päevadel vajalik adekvaatne ja regulaarne valuvaigistamine haavavalu tõttu. Võib esineda ka valu õlavöötme või kaela piirkonnas (lokaalseks kasutamiseks sobivad Diclac geel, soe kompress).

Kodus võib valuvaigistina võtta Paratsetamooli 1000 mg 3-4 korda ja/või Ibuprofeeni 400 mg maksimaalselt 3 korda ööpäevas. Sellises annuses Paratsetamooli tohib võtta kuni 6 päeva alates operatsiooni päevast.
Haavaplaaster eemaldatakse, kui operatsioonist on möödunud 24-48 tundi.
 
Mida rutem alustada liikumisega, seda kiirem on taastumine operatsioonist, seega alusta liikumisega võimalikult vara.
Vähemalt korra ööpäevas tuleb käia duši all ja pesta haava voolava veega seebi või dušigeeliga ja kuivata haav korralikult haava rätikuga tupsutades.
 
Haavaniidi kohta täpsustab raviarst, kas õmblused on vaja eemaldada või on niidid imenduvad. Haava kiiremaks paranemiseks aitavad kaasa õhuvannid ja paranemise soodustamiseks võib pihustada silversprayd.
Jälgima peaks ka seda, et pükste või aluspükste serv ei hõõruks haava piirkonda. Vajalik on säästev režiim esimesel kahel kuul.
! Oma lapsest raskemaid asju ei ole soovitatav tõsta 6-8 nädala vältel.
 
Väldi sauna, ujumist, vanni, tupetampoone ja suguelu 2 kuu jooksul.
 
! Kõrge palaviku, kõhuvalu, haava piirkonna punetuse, turse ja valu või eritise korral haavast tuleks pöörduda võimalikult kiiresti arsti poole.
Keisrilõike järel peab tugivöö kandmiseks ootama, kuni õmblused on paranenud ning eelistada pükstega varianti.
Suguelu alustamisel enne sünnitusjärgset kontrolli ämmaemanda või naistearsti juurde, siis kindlasti kasutada kondoomi.