Laboriuuringud

Juhised:

Juhised patsiendile esmasjoauriini kogumiseks vaakumsüsteemiga

Juhised patsiendile keskjoauriini kogumiseks vaakumsüsteemiga 

VENE KEELES Juhised patsiendile keskjoauriini kogumiseks (THA_87) (Руководство для пациента по сбору средней порции мочи вакуумной системой)

INGLISE KEELES Juhised patsiendile keskjoauriini kogumiseks (THA_87)
 (
Instructions to the patient for collecting mid-flow urine using the vacuum system)

Juhised patsiendile ööpäevase uriini kogumiseks 

Juhised patsiendile vereproovi andmisel

Materjali kogumine rooja uuringuks

Metitsilliinresistentse stafülokoki (MRSA) kandlus või infektsiooni infomaterjal patsiendile

Laboris teostatavate uuringute nimekiri 

 

Luudensitomeetria (DXA)

Osteoporoosi ehk luude hõrenemise diagnoosimiseks, ravi vajaduse ning selle efektiivsuse hindamiseks kasutatakse röntgenkiirtel töötavat luudensitomeetrit ehk nn. DXA aparaati (ingl. k. Dual-energy X-ray absorptiometry). Luude tihedust mõõdetakse lülisamba L1-L4 lülides ja/või reieluukaelast. Luudensitomeeter võimaldab diagnoosida osteoporoosi ehk luude hõrenemist juba haiguse algstaadiumis.


Loe veel

Noorsportlaste terviseuuringud

Viljandi haigla osaleb Eesti Haigekassa rahastatud ennetusprojektis “Noorsportlaste tervisekontroll spordiga seotud terviseriskide ennetamiseks”.

Ennetusprojekti raames saavad kõik kuni 19 (k.a.) aastased noored, kes treenivad regulaarselt (sh võistlevad) vähemalt 3 korda nädalas lisaks kehalise 
kasvatuse tundidele registreerida end terviseuuringutele vaid visiiditasu eest. 
 
Terviseuuringule saab end registreerida Viljandi haigla registratuuri kaudu telefonil 434 3001 taastusraviarsti dr Krista Lääne vastuvõtule. 

Loe veel

MRT uuring

MAGNETRESONANTSTOMOGRAAFIA (MRT)

MRT-uuringul saadakse inimkehast kujutis  magnetvälja abil. Uuring on valutu, ei nõua patsiendilt erilist ettevalmistust ja võimaldab mitmete terviseprobleemide varajast kindlakstegemist. Uuringu kestus sõltub aparaadist ning uuringust.

SA Viljandi Haigla MRT-kabinet töötab alates 2011. aasta veebruarist Viljandi haigla C-korpuse I korrusel igal tööpäeval. Nõrga väljaga MRT-seadmega on võimalik uurida õla-, küünar-, põlve- ja hüppeliigest.
Koostöös OÜ Mammograafiga pakume ka tugevama väljaga (1,5T) MRT uuringuid, millega on  võimalik uurida kesknärvisüsteemi: aju ja seljaaju; liigeseid, lihaseid ja kõõluseid; aju veresooni; kõhukoopa ning vaagna organeid. Neid uuringuid teostatakse MRT-treileris, mis asub kindlatel kuupäevadel SA Viljandi Haigla tagumise ukse juures.

MRT-uuringule suunamiseks on soovituslik korrektne saatekiri, millel on peale patsiendi andmete märgitud ka suunava arsti ja raviasutuse andmed. Samuti on vajalik etteregistreerimine radioloogia registratuuri telefonil 435 2096. Vastuse uuringule annab radioloog paari tööpäeva jooksul, mis on kättesaadav patsiendipotaalis (digilugu.ee), raviarstile E-tervise Infosüsteemis (TIS) ning Eesti Tervishoiu Pildipangas (PACS).

MRT uuring on üldjuhul ohutu, kuid vajalik on patsiendi eelnev informeerimine ja vastava kirjaliku nõusoleku saamine etteantud vormile. Uuringu ettevalmistusaja lühendamiseks palume arste, kes uuringule suunavad väljastada patsiendile kirjalik uuringut ja vastunäidustusi kirjeldav materjal koos küsimustikuga, mille patsient uuringule tulles eeltäidetuna kaasa võtab.
 


Loe veel

Ülduuringud

ULTRAHELIUURING EHK SONOGRAAFIA (vt. lisaks ehhokardiograafia)

Uuringumeetod
Ultraheliuuringul saadakse kujutis siseorganitest kõrgsageduslike mehhaaniliste võngete (ultraheli) hindamise teel. Uuringu tegemise ajal liigutatakse spetsiaalset andurit geeliga niisutatud nahapinnal. Ultrahelianduris tekitatud helilained panevad võnkuma kehamolekulid, kudedest tagasipeegelduvaid võnkeid analüüsitakse ultraheliaparaadi arvutiga ja saadud kujutis kuvatakse monitoriekraanile.


Loe veel

Südame ja hingamisteede uuringud

ELEKTROKARDIOGRAAFIA (EKG ehk südamefilm)

Uuringumeetod
Elektrokardiogrammi e. “südamefilmiga” saab patsiendi kehale asetatud elektroodide abil registreerida südame töötamise käigus tekkivaid elektrilisi impulsse.


Loe veel

Seedetrakti uuringud

GASTROSKOOPIA (kliki pealkirjale, et näha juhendit)

Uuringumeetod
Gastroskoopia on seedetrakti ülaosa endoskoopia, mis võimaldab arstil uurida söögitoru, magu ja kaksteistsõrmiksoolt painduva torukujulise optilise instrumendi (endoskoobi) abil. See uuring võimaldab selgitada patsiendi kaebuste (näiteks ülakõhuvalu, iiveldus, oksendamine, neelamishäire) põhjuseid ja/või leida silmaga nähtavaid haiguslikke muutusi (näiteks verejooks, haavand, kasvaja) söögitorus, maos või kaksteistsõrmiksooles. Gastroskoopia on täpsem kui röntgenuuring ning võimaldab vajadusel võtta uuringu käigus proovitükke (biopsia), mida hiljem saab mikroskoobiga uurida.
 


Loe veel

Kuse- ja sugutrakti uuringud

TSÜSTOSKOOPIA

Uuringumeetod
Tsüstoskoopia on endoskoopiline põieuuring, mis võimaldab uurida kusepõie ja kusiti limaskesta. Uuringuks kasutades spetsiaalset instrumenti, mida nimetatakse tsüstoskoobiks.


Loe veel