Laboriuuringud
Juhised:
Juhised patsiendile esmasjoauriini kogumiseks vaakumsüsteemiga
Juhised patsiendile keskjoauriini kogumiseks vaakumsüsteemiga
VENE KEELES Juhised patsiendile keskjoauriini kogumiseks (THA_87) (Руководство для пациента по сбору средней порции мочи вакуумной системой)
INGLISE KEELES Juhised patsiendile keskjoauriini kogumiseks (THA_87) (Instructions to the patient for collecting mid-flow urine using the vacuum system)
Juhised patsiendile ööpäevase uriini kogumiseks
Juhised patsiendile vereproovi andmisel
Materjali kogumine rooja uuringuks
Metitsilliinresistentse stafülokoki (MRSA) kandlus või infektsiooni infomaterjal patsiendile
Luudensitomeetria (DXA)
Osteoporoosi ehk luude hõrenemise diagnoosimiseks, ravi vajaduse ning selle efektiivsuse hindamiseks kasutatakse röntgenkiirtel töötavat luudensitomeetrit ehk nn. DXA aparaati (ingl. k. Dual-energy X-ray absorptiometry). Luude tihedust mõõdetakse lülisamba L1-L4 lülides ja/või reieluukaelast. Luudensitomeeter võimaldab diagnoosida osteoporoosi ehk luude hõrenemist juba haiguse algstaadiumis.
Loe veel
Noorsportlaste terviseuuringud
Viljandi haigla osaleb Eesti Haigekassa rahastatud ennetusprojektis “Noorsportlaste tervisekontroll spordiga seotud terviseriskide ennetamiseks”.
MRT uuring
MAGNETRESONANTSTOMOGRAAFIA (MRT)
MRT-uuringul saadakse inimkehast kujutis magnetvälja abil. Uuring on valutu, ei nõua patsiendilt erilist ettevalmistust ja võimaldab mitmete terviseprobleemide varajast kindlakstegemist. Uuringu kestus sõltub aparaadist ning uuringust.
SA Viljandi Haigla MRT-kabinet töötab alates 2011. aasta veebruarist Viljandi haigla C-korpuse I korrusel igal tööpäeval. Nõrga väljaga MRT-seadmega on võimalik uurida õla-, küünar-, põlve- ja hüppeliigest.
Koostöös OÜ Mammograafiga pakume ka tugevama väljaga (1,5T) MRT uuringuid, millega on võimalik uurida kesknärvisüsteemi: aju ja seljaaju; liigeseid, lihaseid ja kõõluseid; aju veresooni; kõhukoopa ning vaagna organeid. Neid uuringuid teostatakse MRT-treileris, mis asub kindlatel kuupäevadel SA Viljandi Haigla tagumise ukse juures.
MRT-uuringule suunamiseks on soovituslik korrektne saatekiri, millel on peale patsiendi andmete märgitud ka suunava arsti ja raviasutuse andmed. Samuti on vajalik etteregistreerimine radioloogia registratuuri telefonil 435 2096. Vastuse uuringule annab radioloog paari tööpäeva jooksul, mis on kättesaadav patsiendipotaalis (digilugu.ee), raviarstile E-tervise Infosüsteemis (TIS) ning Eesti Tervishoiu Pildipangas (PACS).
MRT uuring on üldjuhul ohutu, kuid vajalik on patsiendi eelnev informeerimine ja vastava kirjaliku nõusoleku saamine etteantud vormile. Uuringu ettevalmistusaja lühendamiseks palume arste, kes uuringule suunavad väljastada patsiendile kirjalik uuringut ja vastunäidustusi kirjeldav materjal koos küsimustikuga, mille patsient uuringule tulles eeltäidetuna kaasa võtab.
Loe veel
Ülduuringud
ULTRAHELIUURING EHK SONOGRAAFIA (vt. lisaks ehhokardiograafia)
Uuringumeetod
Ultraheliuuringul saadakse kujutis siseorganitest kõrgsageduslike mehhaaniliste võngete (ultraheli) hindamise teel. Uuringu tegemise ajal liigutatakse spetsiaalset andurit geeliga niisutatud nahapinnal. Ultrahelianduris tekitatud helilained panevad võnkuma kehamolekulid, kudedest tagasipeegelduvaid võnkeid analüüsitakse ultraheliaparaadi arvutiga ja saadud kujutis kuvatakse monitoriekraanile.
Loe veel
Südame ja hingamisteede uuringud
ELEKTROKARDIOGRAAFIA (EKG ehk südamefilm)
Uuringumeetod
Elektrokardiogrammi e. “südamefilmiga” saab patsiendi kehale asetatud elektroodide abil registreerida südame töötamise käigus tekkivaid elektrilisi impulsse.
Loe veel
Seedetrakti uuringud
GASTROSKOOPIA (kliki pealkirjale, et näha juhendit)
Uuringumeetod
Gastroskoopia on seedetrakti ülaosa endoskoopia, mis võimaldab arstil uurida söögitoru, magu ja kaksteistsõrmiksoolt painduva torukujulise optilise instrumendi (endoskoobi) abil. See uuring võimaldab selgitada patsiendi kaebuste (näiteks ülakõhuvalu, iiveldus, oksendamine, neelamishäire) põhjuseid ja/või leida silmaga nähtavaid haiguslikke muutusi (näiteks verejooks, haavand, kasvaja) söögitorus, maos või kaksteistsõrmiksooles. Gastroskoopia on täpsem kui röntgenuuring ning võimaldab vajadusel võtta uuringu käigus proovitükke (biopsia), mida hiljem saab mikroskoobiga uurida.
Loe veel
Kuse- ja sugutrakti uuringud
TSÜSTOSKOOPIA
Uuringumeetod
Tsüstoskoopia on endoskoopiline põieuuring, mis võimaldab uurida kusepõie ja kusiti limaskesta. Uuringuks kasutades spetsiaalset instrumenti, mida nimetatakse tsüstoskoobiks.
Loe veel