UUS TEENUS - reisimeditsiinialane nõustamine
Nõustamise käigus saate infot maailma eri piirkondades levivate nakkushaiguste ja muude ohtude kohta tervisele reisil olles. Vastuvõtul arutate koos nõustajaga läbi oma reisimisega seotud terviseriskid ning vastavalt sellele koostatakse teile vaktsineerimisplaan. Samuti saate nõu, milliseid ravimeid ja teisi tervise kaitseks vajalikke vahendeid reisile kaasa võtta.
Reisimeditsiinialasele nõustamisele saate broneerida aja kaugvastuvõtule digiregistratuuris või e-konsultatsiooniks meili teel vaktsineeri@vmh.ee.
Vaktsineerimine
Vaktsineerimine on lihtsaim viis kaitsta end haiguste eest, mis võivad kahjustada tervist nii imikutel, lastel kui ka täiskasvanutel. On väga oluline olla teadlik sellest, milliseid vaktsiine milliste haiguste vältimiseks teha saab.
Paljud täiskasvanud on saanud lapseeas vaktsiine, mille toime aja jooksul võib kaduda või nõrgeneb. Näiteks difteeria-teetanuse vaktsiin, mida täiskasvanud peaksid uuendama iga 10 aasta järel.
Neile täiskasvanutele, kes on seni vaktsineerimata, on samuti vajalik mitmete lapseea immuniseerimiskavasse kuuluvate vaktsiinide tegemine ning riskide hindamine vaktsiinide osas, mis ei ole immuniseerimiskavas.
Eraldi vaktsineerimissoovitused on immuunpuudulikkusega ja krooniliste kaasuvate haigustega inimestele.
Hooajaliselt on soovitav vaktsineerida ennast gripivaktsiiniga, lisaks riskigruppi kuuluvatel inimestel ka COVID-19 vaktsiiniga.
Reisivatel inimestel on soovitatav pöörduda reisimeditsiinialasele nõustamisele, mille käigus vaadatakse üle sihtriigi epidemioloogiline olukord ning antakse vaktsineerimissoovitused ning täiendav info terviseriskide maandamiseks.
Infovoldik: Vaktsineerimissoovitused täiskasvanutele
Küsi lisainfot vaktsineerimise kohta: 5865 1800 (E-R 8-16), vaktsineeri@vmh.ee
Vaktsiinid, mida saab Viljandi haiglas teha
GRIPP
Kõigile täiskasvanutele. Jälgida riiklikke iga-uuastaseid soovitusi, küsi vaktsineerija käest. Riskirühmadele tasuta, teistele 17 eurot. Riskirühma kuuluvad kuni 7-aastased väikelapsed, lapseootel naised, üle 60-aastased inimesed ning alaealised, kellel on terviseseisundi tõttu suurem risk tüsistusteks ja raskeks põdemiseks.
COVID
Riskirühmadele tasuta.
DIFTEERIA-TEETANUS
Kõigile täiskasvanutele. 1 doos iga 10 aasta järel. Tasuta.
DIFTEERIA-TEETANUS-LÄKAKÖHA
Kõigile täiskasvanutele. 1 doos vanuses 19-64 eluaastat. 1 doos raseduse III trimestris (27. rasedusnädal). Kui raseduse ajal ei vaktsineeritud, siis 1 doos kohe sünnituse järgselt. Hind 27 eurot.
MUMPS-LEETRID-PUNETISED
Seni vaktsineerimata või osaliselt vaktsineeritud täiskasvanutele. Kes ei ole läbipõdenud ja ei ole vaktsineeritud, tuleb teha 2 doosi vähemalt 4 nädalase vahega. 1980-1992 ajavahemikus sündinud ja saanud kaks doosi, millest 1 doos on tehtus selles ajavahemikus, vajalik teha üks täiendav doos. 1993 ja hiljem sündinud, kes on vaktsineeritud 2 doosiga, pole vaja vaktsineerida. Hind 18 eurot.
TUULERÕUGED
Seni vaktsineerimata ja läbi põdemata isikutele. 2 doosi vähemalt 4 nädalase vahega. Hind 52 eurot.
VÖÖTOHATIS
Üle 50a täiskasvanutele 1 doos. Hind 190 eurot.
PAPILLOOMIVIIRUS
Kõigile täiskasvanutele 2 doosi (0,6 kuud). Hind 130 eurot (Cervarix) või 150 eurot (Gardasil 9).
PNEUMOKOKK
Kuni 64 eluaastat riskirühma kuuluvatele, kõigile üle 65 aastastele 1-2 doosi. Riskirühmadele eriarsti suunamisel tasuta. Omal soovil vaktsineerima tulles imikutele, lastele ja noorukitele, riskigrupi täiskasvanutele ja üle 50-aastastele isikutele vaktsineerimiseks Streptococcus pneumoniae põhjustatud raske haiguse, kopsupõletiku ja ägeda keskkõrvapõletiku vastu 69 eurot. Vaktsiin riskigruppi kuuluvatele isikutele alates 2. eluaastast 23 pneumokoki serotüübi poolt põhjustatud pneumokokkinfektsioonide, eriti kopsupõletiku ennetamiseks 35 eurot.
A-HEPATIIT
Seni vaktsineerimata ja läbi põdemata täiskasvanutele 2 doosi monovaktsiini (0,6 kuud) või A+B-hepatiidi vaktsiin (0, 1, 6 kuud). Täiskasvanutele ja üle 16-aastaste noorukitele hind 36 eurot, 1-16-aastastele 27 eurot.
A-hepatiidi ja B-hepatiidi liitvaktsiin täiskasvanutel ja noorukitel alates 16. eluaastast, kellel on nii A-hepatiiti kui B-hepatiiti nakatumise oht ja kes ei ole immuunsed, hind 43 eurot.
B-HEPATIIT
Seni vaktsineerimata täiskasvanutele 3 doosi (0, 1, 6 kuud) või A+B-hepatiidi vaktsiin (0, 1, 6 kuud). Hind lapsele 5 eurot, täiskasvanule 30 eurot.
PUUKENTSEFALIIT
Seni vaktsineerimata ja läbi põdemata täiskasvanutele 3 doosi (0, 1-3, 9-12 kuud); revaktsineerimine iga 3-5 aasta järel. Hind 31 eurot.
Kõgile täiskasvanutele. Jälgida riiklikke iga-aastaseid soovitusi, küsi vaktsineerija käest.
Reisimisega seotud täiendava vaktsiinid
KÕHUTÜÜFUS
ohupiirkonna reisijateke 1 doos nakkusohu püsimise korral; revaktsineerimine iga 3 aasta järel. Hind 35 eurot.
KOLLAPALAVIK
Ohupiirkonnareisijatele 1 doos. Hind 45 eurot.
MENINGOKOKK
19-26 aastastele ohupiirkonna reisijatele ja riskirühma kuuluvatele täiskasvanutele. MenACWY vaktsiin 1 doos, MenB vaktsiin 2 doosi, minimaalne intervall 4 nädalat. Riskirühmadele eriarsti suunamisel tasuta, teistele 53 eurot (A+C+Y+W135 serotüüp) või 125 eurot (Meningokokk B).
KOOLERA
Ohupiirkonna reisijatele 1-3 doosi sõltuvalt vaktsiinist. Hind 71 eurot.
POLIOMÜELIIT
Ohupiirkonna reisijatele. Varasemalt vaktsineerimata isikutele 3 annust (0, 2 ja 8 kuud), varasemalt vaktsineeritud isikutele teatud riikidesse reisimisel vajalik. Hind 21 eurot.
MARUTÕBI
Ohupiirkonna reisijatele 3 doosi (0, 7, 28 päeva). Erandkorras kiirendatud skeem (II annus 21 päeval või kiirskeem 0, 3, 7 päev ja IV doos 1 aasta pärast). Riskirühmadele tasuta, teistele hind 43 eurot.