Viljandi haigla avas uue mobiilse kabineti

30.03.2023

 SA Viljandi Haigla 
Pressiteade
30.03.2023

 
Neljapäeval, 30. märtsil avati Jämejala pargis Viljandi haigla uus mobiilse kabineti, mille  eesmärk on osutada vaimse tervise teenust ambulatoorse sundravi patsientidele, võimaldades osutada ka teisi teenuseid, näiteks vaktsineerimist. 
 
Tegemist on järjekorras juba kuuenda mobiilse kabinetiga, mis on viimaste aastate jooksul kasutusele võetud. Osa bussidest kuulub Viljandi haiglale ning osa Eesti Vähiliidule, kellega koostöös osutatakse  ennetusteenuseid. Nii sõidavad mööda Eestit Viljandi haigla mobiilne röntgeni- ja töötervishoiukabinet, mammograafiabuss, mobiilne nahakabinet, mobiilne meestekabinet, mida kasutatakse ka naistele ennetusteenuste osutamisel, ning Ida-Virumaal ka sõltuvusravi- ja rehabilitatsioonikeskuse kahjude vähendamise buss.
 
Uus mobiilne kabinet alustab oma sõite patsientide juurde aprillikuus. „Kuna Viljandi haigla pakub Eestis ainsana kohtumääruse alusel ravile suunatud patsientidele nii statsionaarset kui ambulatoorset psühhiaatrilise sundravi teenust, elavad meie patsiendid üle kogu riigi,“ tutvustas mobiilse teenuse vajadust sundravi osakonna juhataja Ülle Kumm. „Selleks, et tagada kroonilise vaimse tervise probleemiga inimese ravi ja rehabilitatsiooni järjepidevust, on mõttekas, et  ravimeeskond liigub patsiendi kodukohale lähemale,“ lisas ta. Osakonna juhataja sõnul peitub ambulatoorse teenuse olulisus sundravialuse ravi järgimise ja igapäevaelu toimetuleku hindamises. Lisaks on olulisel kohal piirkondliku tugivõrgustiku kaasamine ja koostöö edendamine patsiendi vajaduste kaardistamiseks ja tugisüsteemide tagamiseks. 
 
„Ravimeeskonda kuuluvad psühhiaater, vaimse tervise õde, sotsiaaltöötaja ja psühholoog ning vajadusel kaasatakse ka teisi spetsialiste. Eraldi bussijuhte meil ei ole, vaid mitmel meie hooldajal on vastav kvalifikatsioon,“ kirjeldas Ülle Kumm meeskonda. 
 
Teenuse osutamiseks tuli hankida uus buss ning lasta see ümber ehitada, teostajaks oli OÜ Trailbest. Teenuse eripärast tulenevalt ning patsiendi seisundi paremaks jälgimiseks tuli bussi luua erinevaid erilahendusi, näiteks paigaldada läbivaatustool, ehitada sanitaarsüsteem,  IT-taristu, soetada erinevaid meditsiiniseadmeid (EKG), tööpind analüüside võtmiseks jm teenuse osutamiseks vajalik inventar ja seadmed.
 
Bussi maksumus oli kokku 347 952 eurot. Mobiilse tervishoiuteenuse kabineti valmimist toetati kahe projekti koostöös, üheks neist “Krooniliste vaimse tervise probleemidega patsientide hindamise ja käsitlussüsteemi väljaarendamine”, mida rahastavad Norra toetuste 2014-2021 programm „Kohalik areng ja vaesuse vähendamine“, Sotsiaalministeerium ja SA Viljandi Haigla. Lisaks rahastati mobiilse tervishoiuteenuse kabineti valmimist REACT-EU ERF toel projektist “COVID-19 vaktsiini ja vaktsineerimistarvikute soetamine, vaktsineerimise korraldamine, COVID-19 RT-PCR testimine ja riigi tervishoiuvaru suurendamine (TAT)“.
 
Krista Valdvee
koostööteenuste juht
SA Viljandi Haigla
5349 5332
 
Foto: Kristjan Kivistik