Viljandi haiglas analüüsitakse iga päev koroonaproove

16.11.2020

Viljandi haigla diagnostikakliiniku juht Mati Kallas ütles, et haiglas võetakse proovi ennekõike enda töötajatelt ja nakkustunnustega haigla patsientidelt. "Oleme võimaldanud ka perearstidel saata haigekassas kindlustatud patsiendid siia saatekirjaga kiiremaks testimiseks, kas juba samal või järgmisel päeval.

Proovi andmine toimub etteregistreerimise korras tööpäeviti vahemikus kell 08:00-16:00 telefonil 5886 3313. Kui proov antakse enne kl 12.00, saab vastuse samal päeval, hiljem antud proovi tulemuse saab järgmisel päeval. "Kui proov osutub positiivseks, informeerime koheselt Terviseametit ja meie infektsioonikontrolli arsti. Terviseamet võtab inimesega ühendust ning selgitab välja lähikontaktsed."

Proov võetakse haigla Paalalinna-poolses küljes prosektuuri sissepääsu juures alkokabineti all. Proovi andmiseks antakse patsiendile kindel aeg, millest tuleb täpselt kinni pidada, et vältida liigset kogunemist.
Kallas selgitas, et nii nagu Synlabis, saab Viljandi haiglas teha aeglast testi.  "See on molekulaardiagnostiline test, mis määrab viiruse RNA-d ehk viirust otse, mitte viiruse antikehi. Analüüsimine toimub mitmes etapis - kõigepealt eraldatakse viiruse RNA, siis toimub viiruse tuvastamine reaalaja-PCR meetodil."

Samuti on Viljandi haiglal olemas molekulaardiagnostilised kiirtestid – testimise aeg 45 min. Kallase sõnul on neid piiratud koguses ja neid kasutatakse erandkorras EMO-sse pöörduvate erakorraliste haigete puhul, kellel on vastav näidustus.  EMO mingeid muid covid-testimisi ei korralda.  Kui hospitaliseerimist vajav Covid-haige satub EMO-sse ja tema test on positiivne, siis saadame ta edasi Tartu Ülikooli Kliinikumi.”   

Diagnostikakliiniku juhtiv bioanalüütik Karita Kopp ütles, et kogu see analüüsimise protsess tehakse ära ühes analüüsikatsutis. Probleemiks on see, et laborid saavad neid  komplekte väga väheses limiteeritud koguses. See on ka põhjus, miks me kasutame seda ainult haiglasse sattuvate erakorraliste haigete puhul, kus oluline on patsiendi kiire isoleerimine ja raviotsuste tegemine. Neid teste tehakse üle maailma väga palju ja sellest ka defitsiit," selgitas ta.
Paar nädalat tagasi sai Viljandi haigla ka uued testid viiruse antigeeni määramiseks. "See ei ole RNA-test ning see proov muutub positiivseks alles siis, kui inimene on haigust põdenud vähemalt 5-6 päeva ja üldjuhul on haigussümptomid juba selgelt väljendunud. Seega seda varajase testina kasutada ei saa," ütles Kallas.
Haigla pakub kõikidele soovijatele võimalust teha ka tasulist testi 75 euro eest. "Seda on teinud haigekassas mittekindlustatud, sealhulgas meil viibivad välistöölised ja need, kes tahavad sõita välismaale ning vajavad sertifikaati. Neid teste tehti eelmine nädal kokku 18," ütles Kallas ja lisas, et kokku tegi Viljandi haigla eelmine nädal üle 60 testi. Tööpäevadel tehakse umbes 10–15 testi. Nädalavahetustel aeglast testi ei tehta.

Haigla töötajad näitasid Sakalale kolme erinevat ruumi, kus tehakse kiirteste, eraldatakse RNA-d ja tuvastatakse RNA-d. Kopp sõnas, et töötajate kaitsmiseks käib RNA-eraldamisruumis töö bioohutuskappide all. "Siin ei tehta ainult koroonateste, vaid analüüsitakse ka teiste viiruste ja bakterite proove," ütles ta.
 

Karita Kopp ütles, et järgmises ruumis on arvuti ühendatud analüsaatoriga, mis teeb RNA tuvastamiseks läbi pooleteisetunnise tsükli temperatuuri tõstmise ja langetamise näol. "Tulemus kantakse üle arvutisse, kus saame seda hinnata spetsiaalse programmi abil."

Praegusel ajal otsib haigla juurde ka bioanalüütikut ja õde-verevõtjat. Kopp selgitas, et kuna bioanalüütikud võtavad patsientidel verd esimesel korrusel, oleks vaja töötajaid juurde ka laboris analüütiliste protsesside juures. Nii Karita Kopi kui Mati Kallase sõnul on haiglal praegu hea võimekus proovide võtmiseks ning aeglase testi analüüsikomplekte on piisavalt. Olukord aga võib muutuda kiirelt. See võib juhtuda näiteks siis, kui tekib mõni suurem viiruskolle. "Kui Fellinis tekkis kolle, siis lisandus kohe hulgaliselt testijaid," lisas Kallas.
 

Alice Lokk

Sakala