Viljandi haigla Ukraina sõjapõgenike tervisekontrolli teenus sel nädalal ka Harjumaal

23.03.2022

Viljandi haigla mobiilsete teenuste meeskond kontrollib sel nädalal Ukraina sõjapõgenike tervist lisaks kodumaakonnale ka Harjumaal Nelijärvel asuvas keskuses.

„Kuna Viljandi haiglal on erinevaid mobiilseid kabinette ja teenuseid, küsis haigekassa eelmisel nädalal, kas saaksime sõjapõgenike tervisekontrolli teha ka mujal kui oma majas,“ rääkis Viljandi haigla mobiilsete teenuste koordinaator Kristel Sirelpuu. Viljandi haiglas toimub sõjapõgenike tervisekontroll tööpäeviti ning lisaks põhjalikule vestlusele ja vereanalüüsidele teostatakse ka röntgenuuring.  „Viljandi haigla töötervishoiubussi varustusse kuulub ka mobiilne röntgenseade, seetõttu on meil võimalik kõiki tervisekontrolli toiminguid teha ka väljaspool oma maja,“ selgitas Kristel Sirelpuu.
 
Mobiilne tervisekontrolli kabinet alustas oma tööd esmaspäeval Nelijärvel ning on seal taas neljapäeval ja reedel. Sõjapõgenike tervisekontrolli teevad ning nõustavad kaks õde, kes konsulteerivad eriarstiga. „Suure osa õdede vastuvõtust moodustab inimestega suhtlemine, nende ärakuulamine ja tervisemuredele lahenduse leidmine,“ kirjeldas Kristel Sirelpuu esmaspäeval toimunud vastuvõttu. „Ukrainast tulnud inimesed olid tänulikud, et läksime nende juurde kohale ning vähendasime sellega nende ees seisvate vajalike toimingute hulka,“ lisas ta.
 
Tervisekontroll on ajamahukas tegevus ning esimese päeva jooksul käis läbivaatusel 18 inimest. Neljapäevased ja reedesed vastuvõtuajad on juba broneeritud ning keskuses on vajadus mobiilse teenuse uuteks visiitideks. „Kuna tervisekontrolli teenus peab olema kättesaadav ka Viljandimaale saabunud põgenikele, siis püüame leida tasakaalu kohapeal teenuse osutamise ning väljas käimiste vahel. Viljandimaal ei ole nõudlus teenuse järele veel väga suur, selle nädala vastuvõtuaegadest on broneeritud pooled,“ andis Kristel Sirelpuu lootust, et jätkatakse ka mobiilse tervisekontrolliga.
 
Viljandi haiglas on sõjapõgenike teiseses tervisekontrollis alates 14. märtsist käinud 16 inimest. Tervisekontrolli eesmärk on saada ülevaade tervise seisundist, teha nakkuskontrolli uuringud, vajadusel vaktsineerida, planeerida edasine ravi ning väljastada ravimiretseptid. Vastuvõtule on vajalik eelnev registreerimine Viljandi haigla registratuuris tel 434 3001.
Tervisekontroll on soovitatav kõikidele Ukrainast saabunud sõjapõgenikele, see on tasuta ega eelda eelnevaid rahvastiku- ja ravikindlustuse toiminguid.Krista Valdvee
koostööteenuste juht
krista.valdvee[at]vmh.ee