Viljandi haigla avab taastusraviteenuse Covid-19 põdenud patsientidele

27.05.2021

Esimesena Eestis hakkab Viljandi haigla pakkuma kompleksset inter- ja multidistsiplinaarset taastusraviteenust Covid-19 läbi põdenud patsientidele. Ravimeeskonda on kaasatud erinevate erialade arstid ja spetsialistid. Teenust võib vajada hinnanguliselt iga 5.-10. läbipõdenu.


 
„Post covid-19 sündroomi puhul on tegemist haigustunnuste ja sümptomitega, mis on kujunenud seoses Covid-19 infektsiooni põdemisega ja jäänud püsima 12 nädalaks või kauemaks (nn long post-COVID sündroom). Samas ei ole sümptomaatika seletatav mõne teise haigusega,“ ütles Viljandi haigla taastusravikliiniku juht dr Krista Lääne.

See teenus on mõeldud neile patsientidele, kes on läbi põdenud Covid-19 infektsiooni kas raskemal või kergemal kujul. „Haigus võib olla kulgenud ka täiesti kergete sümptomitega kodustes tingimustes, võib-olla tegu haistmis- või maitsemeele muutustega või lihasvaluga, liigesvaluga, peavaluga, kuidas kellelgi,“ selgitas dr Lääne. Tema sõnul on uuringud näidanud, et alates 4.-5. nädalast pärast diagnoosi saamist ja veel 12 nädalat hiljemgi kestavad covidist tingitud vaevused, millele võib lisanduda ka uusi kaebusi. „Väga levinud on näiteks mäluhäired ja keskendumisraskused, pearinglus, uimasus, üldine väsimus, köha, õhupuudus, südame rütmihäired,“ loetleb taastusarst.

Oluline on eristada, kas tegemist on Covid-19 järgsete sümptomitega või on välja löönud mõni varasem krooniline haigus või tekkinud hoopis uus haigus. „Me ei tohi ajada segamini Covidi-järgseid sümptomeid näiteks mõne kroonilise haiguse ägenemisega,“ selgitas dr Lääne. „Seepärast on meeskonnas lisaks taastusarstile ka teiste erialade arstid (sisearst, infektsioonihaiguste arst, reumatoloog, psühhiaater) ja erinevate erialade spetsialistid (füsioterapeut, tegevusterapeut, psühholoog)“. Oluline roll meeskonnas on õe, sealhulgas vaimse tervise õe iseseisval vastuvõtul.

Taastusarsti vastuvõtule pääseb perearsti/eriarsti saatekirjaga. „Me oleme isekeskis nimetanud dr Lääne long covidi arstiks,“ naerab Krista Lääne ja lisab, et teenuse kiireks käivitamiseks on läbi tema eriala logistikat kõige lihtsam korraldada, sest taastusravis on selline multidistsiplinaarne meeskonnatöö igapäevane. „Arst võtab patsiendi vastu, suunab vastavatesse teraapiatesse ning vajadusel teiste eriarstide konsultatsioonidele. Taastusarst saab patsiendi edasi suunata ka kliinilise psühholoogi vastuvõtule. Vaimse tervise muresid on päris palju“.

Viljandi haigla on juhiseid ja materjale hankinud Suurbritanniast, kus sellist teenust paljudes kliinikutes pakutakse. Eestis on see teenus esmakordne.

Teenus käivitub 28.mail ja seda võib vajada iga 5.-10. Covid-19 läbipõdenu. Viljandi haiglasse võib Covidi läbipõdenu tulla kõikjalt üle Eesti.  

„Juba praegu on perearstid meile sellise profiiliga patsiente suunanud, nii et see teenus on juba ise meile tulnud,“ ütleb dr Lääne. „Meie omakorda oleme teinud tavapärast taastusravitööd, näiteks hinnanud patsientide funktsionaalset võimekust, koormustaluvust ning suunanud patsiente teraapiatesse ja vajadusel täiendavateks uuringuteks eriarstide juurde“.

Long-covidi teenus on taastusravi-keskne eelkõige seetõttu, et kõik protseduurid on hallatavad taastusravimeeskonna poolt, kaasates vajadusel konsultante muudelt erialadelt. „Nii see taastusravitöö meil ju igapäevaselt toimibki, erinevus on nüüd selles, et sellel teenusel on patsientideks kindel kontingent,“ selgitas kliinikujuht.

Info uuest teenusest on suunatud ühelt poolt perearstidele, et nad teaksid vastuvõtule suunata ja teiselt poolt patsientidele, et nad teaksid perearstiga tekkinud terviseprobleemide ja edasiste ravivõimaluste osas nõu pidada.

 

Ene Veiksaar
SA Viljandi Haigla
Kommunikatsioonijuht