Viljandi haigla arst Liis Puis andis välja raamatu

20.04.2023

Viljandi haigla PAIK teenuse arst Liis Puis andis välja raamatu “Meditsiinimüüdid ja nende teaduslikud selgitused ehk kas mittenakkav külmetushaigus on olemas”.

Liis Puis räägib oma raamatus erinevatest tervisemüütidest, mis inimeste seas levivad ning selgitab nende müütide tagamaid, tuginedes seejuures teadusele ja tõenduspõhisusele.

“Suurem osa müütidest vajavad kummutamist, ent osad müüdid on ka sellised, kus mingil osal müüdist on isegi veidi teaduspõhja all,” selgitas Puis, “Lisaks proovin oma raamatus selgitada ka, kuidas erinevad müüdid on tekkinud. Raamatus tuleb juttu näiteks sellest, kas mittenakkav külmetushaigus on olemas, kas porgand parandab silmanägemist või kas kivi peal istudes saab põiepõletiku.”

Ta lisas, et see teos on mõeldud kõigile, kes ise pole arstiteadust õppinud, aga kellel on huvi meditsiini vastu ja kes tahavad sellest rohkem teada.

Autori sõnul tekkis tal idee selline raamat kirjutada kahel põhjusel. Ajenditeks olid covid-19 pandeemia algusajal meedikute seas levinud üleskutse jagada teaduspõhist ja tõest infot ning asjaolu, et terviseteemaliste raamatute hulgas liigub ka palju esoteerikat.

“Mina olin üks nende seast, kes luges õhtuti teaduskirjandust ja kirjutas väikseid nupukesi tõenduspõhise infoga. Tahtsin, et teadus jõuaks inimesteni lihtsas ja arusaadavas keeles ning seda ma proovisin ka teha. Mõni aeg hiljem tabasin end aga mõttelt, et tegelikult ei ole koroonaviirus sugugi ainus teema, mille kohta levib palju väära terviseinfot. Praktiliselt igas tervisevaldkonnas levib igasuguseid huvitavaid müüte,” rääkis Puis, “Samuti leidub tänapäeval raamatupoodi mines valdkonna “Tervis” all nii palju esoteerikat. Mul oli soov tasakaaluks sellele sekka anda väike panus teose näol, mis räägib ka tõenduspõhistest asjadest.”

Liis Puis lõpetas 2017. aastal Tartu ülikooli arstiteaduse eriala ja astus seejärel reumatoloogia residentuuri, mille läbis Tartu ülikooli kliinikumis. 2022. Aasta suvel sai ta eriarsti kutse ja töötab pärast residentuuri lõpetamist reumatoloogina. Lisaks reumatoloogi tööle huvitub ta ka meditsiinist laiemalt. Seetõttu tegutseb Liis Puis Viljandi haiglas peamiselt PAIK 2022-2025 projekti juures ning abistab selle mõju-uuringu disainimisel.