Viljandi haigla alustab vähiliidu mammograafiabussis C-hepatiidi tasuta testimist

11.10.2021

Alates 12. oktoobrist on Eesti Vähiliidu ja Viljandi haigla mammograafibussis võimalik naistel, kes on kutsutud rinnavähi sõeluuringule, testida ennast ka C-hepatiidi nakkuse suhtes.
 
C-hepatiit on viiruslik maksapõletik, millest võib lõppstaadiumis välja kujuneda tsirroos või maksavähk. Haigus levib peamiselt kokkupuutel nakatunud verega, kuid viirust võib leida ka teistes haige inimese kehavedelikes.
 
Maailma Terviseorganisatsioon (WHO) defineerib  C- hepatiiti kui haigust, mis põhjustab globaalselt suurt terviseriski, kuna igal aastal sureb C-hepatiidi viirusest põhjustatud haigustesse ligi 400 000 inimest. WHO hinnangul ei ole ca 80% C-hepatiidi viirusega nakatunud inimestest teadlikud, et nad on viirusekandjad. Eestis  on hinnanguliselt 20 000 viirusekandjat ja kuna paljudel juhtudel kulgeb viirus märkamatult, siis ei teagi inimesed, et nad on nakatunud.
 
SA Viljandi Haigla koostöös Eesti Vähiliiduga on seadnud endale eesmärgiks aidata kaasa veel ühe raske haiguse - maksavähi riski vähendamisele ja annab rinnavähi sõeluuringus osalevatele naistele võimaluse ennast testida ka C-hepatiidi suhtes. Tasuta testi saavad teha kõik rinnavähi uuringule pöördunud naised alates 50. eluaastast.
 
Eesti Vähiliidu  nõukogu esimees dr Vahur Valvere ütleb, et kuigi C-hepatiidist maksavähi kujunemiseni võib minna 10–25 aastat, aitab varajane vereproov avastada organismis sümptomiteta tegutseva viiruse ning saada õigel ajal ravi, et aastakümnete pärast ei kujuneks välja maksavähk. Vereproovi tegemine on eriti oluline kõigil riskirühma kuuluvatel inimestel. 
 
Esimesena suundub mammobuss koos C-hepatiidi testimise võimalusega Läänemaale - Taeblasse ja Nõvale.
 
 
Fotol radioloogiatehnik Siret Pitkart mammobussis.
 
Ene Veiksaar
SA Viljandi Haigla
kommunikatsioonijuht