Koostööpäeval anti avalöök PAIK mõju-uuringule

04.05.2023

Eile, 3. mail toimus Viljandi Pärimusmuusika aidas koostööpäev „PAIK mõju-uuringu start“, mille eesmärk oli tutvustada asjaosalistele PAIK teenust ja selle mõju-uuringut.

Sündmusel tutvustas Sotsiaalministeeriumi tervisesüsteemi arendamise osakonna juhataja ja Viljandi haigla nõukogu liige Kersti Esnar osalejatele PAIK teenuse olulisust. Viljandi haigla koduteenuste osakonna juhataja Kadri Oras ning PAIK tervisejuhid Anu Välis ja Merit Tekko rääkisid PAIK teenusest ja selle olemusest. Nimetatud teenuse uuringust rääkis Viljandi haigla ravijuht dr Mart Kull. Samuti said osalised ülevaate mõju-uuringu teostajate rollidest ning näha PAIK teenuse praktilisi kogemusi videote näol.

„Oleme väga olulise teekonna alguses. Kui varasemalt on PAIK olnud pilooditav teenus, siis kohe saab sellest ka täiemahuline kliiniline uuring. Ma usun, et see saab olema väga vajalik ettevõtmine, tõestamaks seda, mida juba PAIK teenusel olnud patsiendid on kogenud ja meile tagasisidestanud. Nimelt, et sellisel teenusel on väga oluline roll ja mõju inimeste tervisele ja heaolule,“ ütles Viljandi haigla ravijuht dr Mart Kull, „Uuringu läbiviimine on alati ressursirohke, aga üheskoos meeskonnana suudame kindlasti kogu uuringu läbi viia. PAIK teenuse eesmärk ongi koonduda üheskoos patsientide ümber, neid igakülgselt aidata ning paralleelselt sellele hinnata ka teenuse mõju uuringu formaadis.“

Kull lisas, et kui kõik läheb plaanipäraselt, siis kahe nädala jooksul on esimene mõju-uuringus osalev patsient jõudnud esimesele uuringuvisiidile.

Sündmus toimus Viljandi Pärimusmuusika aidas ja läbi telesilla ning sellest võtsid osa Sotsiaalministeeriumi esindajad, Viljandi, Kuressaare ja Valga haigla juhtkonnad, perearstid ja pereõed, Viljandimaa kohalike omavalitsuste sotsiaaltöötajad ning PAIK teenusejuhid, tervisejuhid, kliinilised assistendid, eriarstid ja teised PAIK meeskonnaliikmed.

PAIK teenuse mõju-uuring on Tervisekassa, Viljandi, Saare ja Valga maakondade ühisprojekt, mille eesmärk on selgitada PAIK teenuse mõju mitme üheaegse kroonilise haigusega patsiendi tervisele, elukvaliteedile ja teenustega rahulolule. Uuringu sihtrühm on krooniliste haigustega ja sotsiaalsete terviseteguritega inimesed, kelle tervise halvenemise risk on keskmisest kõrgem.