Konverentsiga “Jämejala eri aj(/l)ad” tähistatakse 125 aastat vaimse tervise ravi

08.09.2022

Reedel, 9. septembril leiab Viljandi pärimusmuusika aidas aset konverents “Jämejala eri aj(/l)ad”, millega tähistatakse 125 aasta möödumist hoolekandeasutuse rajamisest Jämejalga Liivimaa langetõbiste ja nõdrameelsete eest hoolekandmise seltsi eestvõttel.
 
Rikkalikult sisustatud konverents koosneb sessioonidest, milles vaadeldakse aega ja inimesi Jämejala vaimse tervise külas ning kliinilist psühholoogiat psühhiaatrias.
 
Päeva avab psühhiaatriakliiniku juht Madis Parksepp, kes esitleb trükisooja intervjuude kogumikku “Jämejala viimane veerandsajand”, milles maalitakse läbi meenutuste ning värvikate kirjelduste pilt psühhiaatriakliiniku loost sel sajandil. 
 
Järgnevates ettekannetes meenutavad lugusid Jämejala inimestest, majadest ja meeleolukatsest juhtumistest ambulatoorse osakonna vanemõde Mirjam Arus ning õde Marge Arus; arhiivi müstilisse maailma võimaldab sisse piiluda arhivaar Triinu Rambi-Jõgi; kliiniline psühholoog Maie Kreegipuu annab ülevaate valdkonnast kogu Eestis; ajaloolisele Jämejalale heidab värske pilgu sundravi vanemõde Galina Opikova; koosteest vaimse tervise külas räägib hoolekandekeskuse juht Kairi Nool ning mänguliselt ravi toetavatest teenustest valdkonna juht Aneth Tuurmaa; diagnoosikoodide taha aitab pilgu heita psühhiaater Laura Kesküla. 
 
Päeva teises pooles räägib kliiniline psühholoog Grete Miškinyte uuringute vajalikkusest ja põhjendatusest vaimse tervise ravis; juhtivpsühholoog Thea Marran kognitiiv-käitumisteraapia mitmepalgelisusest; kliiniline psühholoog Teele Mängli dialektilisest käitumisteraapiast töös noorukite ja nende peredega ning psühholoog Heddi-Liis Laurit pereteraapiast kui võimalusest.
 
Ettekannete päeva lõpetavad sundravi, alkoholitarvitamise häire ning seksuaalkäitumise häirete teemad, mida avavad kliiniline kohtupsühholoog Mari-Liis Mägi, alkoholitarvitamise häirete ravi teenistuse juht Jaan Saar ning psühholoog Margus Veem. 
Konverentsile on oodatud osalema enam kui kakssada psühhiaatriakliiniku endist ja praegust töötajat ning nende kolleege ning koostööpartnereid teistest Eesti haiglatest. 
 
 
 
Krista Valdvee
koostööteenuste juht
SA Viljandi Haigla
5349 5332
krista.valdvee[at]vmh.ee