Colonna Heategevusfond toetab Viljandi haiglat imetamistugitoolide soetamisel

18.05.2023

Mitmed maakonnahaiglad üle Eesti saavad omale soetada mõne olulise aparaadi Colonna Heategevusfondi abil. Viljandi haigla soetab toetuse abil naistekliinikusse kolm imetamistugitooli.

Viljandi haigla naistekliiniku juhi Diana Vanaveski sõnul on naistekliinik juba pikamat aega tundnud puudust mugavatest ja toetavatest imetamiseks mõeldud tugitoolidest. „Hetkel on värsketel emadel võimalik rinnaga toita vaid voodis pikali asendis või siis voodi äärel istudes. Imetamine on aga väga individuaalne ning alati pole need asendid naisele ja lapsele kõige sobilikumad. Ema lõõgastumine ja enda hästi tundmine rinnaga toitmise ajal mõjutab naise stressitaset, mis omakorda mängib rolli rinnapiima produktsioonil ja imetamisel üldse,“ rääkis Vanaveski, „Imetamistugitool pakub tuge ja mugavust nii naisele kui lapsele ning võib olla ka olulise tähtsusega rinnaga toitmise õnnestumisele. Lisaks sellele tahame neid tugitoole kasutada ka nahk-naha kontakti loomiseks isadega, kui ema on näiteks sünnitanud keisrilõike teel ja/või pole millegi tõttu hetkel veel suuteline ise lapsega tegelema.“

 

Foto (SA Viljandi Haigla): Viljandi Haigla vastutav ämmaemand Kristel Hunt imetamistooli ootel.

 

Colonna Heategevusfond kogus eelmisel aastal annetusi Eesti maakonnahaiglatele erinevate elupäästavate seadmete ostmiseks, et tuua parimad abi saamise võimalused inimestele võimalikult lähedale. Tänaseks on juba 109 000 eurot annetusraha üheksa maakonna haigla vahel ära jaotatud ja vajaminevad aparaadidki valitud.

„Ulatasime seekord abikäe maapiirkonna haiglatele, et tuua parimad abi saamise võimalused inimestele võimalikult lähedale. Aitame maakonnahaiglatel soetada  seadmeid mida need haiglad kõige rohkem vajavad. Eesti maakonnahaiglates on kohati kasutusel vanemad päästeseadmeid või on haiglatel vastsündinute või laste abistamiseks vajalikust varustusest üldse puudu,“ selgitas Colonna asutaja Roberto de Silvestri.

Foto (Colonna): Haiglate esindajad Colonna tänusündmusel.

 

Annetajad panustasid Eesti laste parima võimaliku meditsiinilise abi kättesaadavusse võimalikult kodu lähedal. Praeguseks on lisaks SA Viljandi Haiglale veel kaheksa haiglat omale aparaadi välja valinud ja osad juba selle ka kätte saanud.

SA Läänemaa Haigla soetas omale vastsündinute soojendusvoodi/elustamislaua, Lõuna-Eesti Haigla AS kardiotokograafi ehk KTG ning SA Hiiumaa Haigla analgeesiaseade ja lisatarvikud, mis võimaldab tõhusat valuravi sünnitusabil. Kuressaare Haigla SA soetab sünnitus ja günekoloogia osakonda ultraheliaparaadi, SA Narva Haigla enneaegsete laste raviks mõeldud kuvöösi, AS Rakvere Haigla uue kaasaegse sünnitusvoodi, Põlva Haigla AS vastsündinute kuulmisskriinigu aparaadi ning SA Raplamaa Haigla annetuse abil lastele kõrvavaevuste diagnostikas mõeldud seadme tümpanomeeteri.

Colonna Heategevusfond kogus eelmise aasta annetuskampaania raames rekordiliselt suure üle 170 000 eurose – summa 18. juunil toimunud galaõhtul Kadrioru Kunstimuuseumi Lilleaias, millest lõviosa läks eelnimetatud maakonnahaiglate toetuseks. Lisaks õnnestus Colonna Heategevusfondil toetada sel aastal ka Ukraina Zõtomõri piirkonna SOS lasteküla lapsi 17 500 euroga, et panustada distantsõppe läbiviimiseks vajalike sülearvutite ostmiset. Ülejäänud summa jääb seemneks Colonna järgmise aasta heategevusprojektiks.

Colonna Heategevusfond on juba 10 aastat aidanud vastsündinuid, imikuid ja lapsi, annetades Tallinna sünnitusmajadele elutähtsaid seadmeid seni kokku 335 000 euro eest.