Sünnitusjärgne enesehooldus ja taastumine
Sünnitusjärgne periood algab platsenta väljumisega ja lõpeb umbes 6-8 nädalat pärast sünnitust. Selle aja jooksul taanduvad nii raseduse kui sünnitusega tekkinud hormonaalsed ja füsioloogilised muutused.
Soovi korral võib kasutada bandaaži/tugivööd kõhu toetamiseks, mida tohib kasutada kohe pärast sünnitust. Samuti saab kasutada pika pihaga retuuse, mis toestavad kõhtu. Keisrilõike järel on vaja tugivöö kandmisega oodata, kuni õmblused on paranenud ning eelistada tuleks pükstega varianti.
Suure koormusega tavapäraseid kõhulihaste harjutusi ei tohi teha kahe kuu jooksul pärast vaginaalset sünnitust ning neli kuud pärast keisrilõiget. Kord päevas käia duši all. Vann, bassein ja saun ei ole soovitatavad 8 nädala jooksul pärast sünnitust.
Vaagnapõhjalihaste treenimine
Sünnitusjärgselt esineb tihti vaagnapõhjalihaste funktsioonihäireid, mis võivad põhjustada uriinipidamatust või kõhuõõne organite asendi muutusi. Ka kõhu eesseina lihaste funktsioon võib seoses raseduse ja sünnitusega olla häirunud. Harjutused, millega võib alustada esimestel päevadel pärast sünnitust, on mõeldud eeskätt vaagna piirkonna verevarustuse ning vaagnapõhja-ja kõhulihaste tunnetuse parandamiseks. Kogu keha treenimisega on soovitav alustada hiljem – pärast kahe kuu möödumist. Harjutuste kohta, mis sobiksid sünnitusjärgselt, on kirjutatud mitmeid käsiraamatuid ning siinkohal tasub alati nõu küsida ka ämmaemandalt. Vajadusel saab arst või ämmaemand Teid suunata füsioterapeudi vastuvõtule.
Vaagnapõhjalihaseid tuleb spetsiaalselt treenida nagu kõiki oma keha lihaseid. Vaagnapõhjalihaste treeningu eesmärk on omandada oskus teadlikult pingutada ja säilitada eraldiseisev vaagnapõhjalihaste kokkutõmme ning neid ka lõõgastada.
Vaagnapõhjalihaste tunnetusharjutus:
Ole mugavas asendis (esialgu selili, külili, hiljem istudes/seistes)
• Pinguta päraku ümber olevad lihased nagu hoiaks kinni gaase. Lisa eesmise osa lihaste pingutus nagu hoiaks kinni urineerimist.
• Tunneta lihaste pingutust vaagna põhjas-sees, tõsta. Hoia 3 sek.
• Tuharad, reied ja kõht tahtlikult ei pinguldu (kui, siis kergelt kõhulihased). Ära hoia hinge kinni. Lõõgasta lihased (samuti 3 sek)
• Korda mõned (5) korrad, päevas mitu (5-6) korda, kokku 30 pingutust-lõõgastust. Proovi teha harjutusi vähemalt 5 päeval nädalas.
Ole järjepidev!
Ole järjepidev!
Lihaste võimekuse paranedes proovi teha harjutusi ka teistes asendites - toengpõlvituses, istudes, seistes, poolkükkasendis, liikudes.
Treenimisel tasub meeles pidada:
NB! Urineerimise ajal uriinijoa peatamine on lubatud ainult kontrollharjutusena (kontrollimaks, kas pingutad õigeid lihaseid) 3 kuu möödudes. Seda ei tohi teha iga kord urineerides, sest see võib jääda takistama põie tühjenemist, kuna füsioloogiliselt vaagnapõhjalihased urineerimisel lõõgastuvad.
Harjutamisest ei ole kasu, kui seda tehakse kiirustades või ei keskenduta.
Harjutada ei ole soovitav 2 tundi enne ja pärast söömist.
Püüa planeerida nii, et harjutamise aeg oleks pärast rinnaga toitmist.
Last/raskusi tõstes lase põlvest kergelt alla ning välja hingates võtad lapse sülle (samal ajal vöökohta kergelt koomale tõmmates).