Tervikumi kunstikonkursi võitis taies „Androgynos“
06.01.2022
Viljandi maakonna haigla ja tervisekeskuse kunstikonkursi võitis taies „Androgynos“
Loodav kunstiteos ei ole ülejäänud ruumist eraldatud tõstetud alusega, mis muudab žürii sõnul selle traditsioonilise ent üldmõistetava kujundi igati ligipääsetavaks linnaruumi osaks ning toob teose vaatajale sõna otseses mõttes lähemale.
Viljandi maakonna haigla ja tervisekeskuse kunstikonkursi võistlustööde kavandite ja makettide avalik näitus toimub Viljandi Linnagaleriis ajavahemikul 07.-22.01.2022.
Võidutöö „Androgynos“
Leena Kuutma on lõpetanud Eesti Kunstiakadeemias skulptuuri eraiala. Ta on teinud mitmeid isiknäitusi, osalenud arvukatel grupi- ja ühisnäitustel ning projektides Eestis ning välismaal. Tema loominguline käekiri on tihti valdkondade vaheline ning seotud peamiselt skulptuurile omase ruumikogemuse ja keraamikale iseloomulike materjaliteadmiste ühendamisega. Viimaste aastate loomingulised praktikad lähenevad siiski taas rohkem skulptuurile. Leena Kuutma kuulub Eesti Kunstnike Liitu, Eesti Keraamikute Liitu ja Eesti Kujurite Ühenduse juhatusse.
Eeva-Ruth Niitvägi on osalenud ühisnäitustel Eestis ning Saksamaal ja kureerinud isikunäituse Viljandis, Kondase keskuses. Teda kõnetavad skulptuuris sellised esmapilgul ehk vastandlikud valdkonnad nagu kontseptuaalne lähenemine ja materjalikeskne looming, mis seotud modelleerimise ning metalli töötlemisega.
Võidutöö autorite ühendavaks lüliks on Kõrgema Kunstikooli Pallas skulptuuriosakonna loominguline keskkond, mis pakub võimalust ühendada erinevate põlvkondade kogemused ja oskused ühiseks loomekimbuks. Võiduka tandemi sõnul võiks meie ühises avalikus ruumis olla märksa rohkem kunsti, mis mitmekesistaks inimese mõtte- ning tundemaailma – läbi kunstiteoste tellimise seaduse sünnib tegelikult uus ja parem keskkond meile kõigile.
Kunstikonkursi võidutöö autoritelt tellitava teose maksumus ilma käibemaksuta on 110 000 eurot. Võidutöö „Androgynos“ valmib 2023. aasta suvel.
Johannes Valdma „Murd“. II koht
Teise koha pälvis Johannes Valdma kavand „Murd“. Klaasist installatsioon kujutab läbipaistvat müüri, kus mõradest välja kasvavad raudlilled sümboliseerivad läbimurdmist, vaprust ja elutahet.
Jenny Grönholmi „Parandus“. III koht
Kolmanda koha saavutas Jenny Grönholmi erinevat tüüpi amforaid meenutavate 2-meetri kõrgusega betoonist skulptuurigrupi kavand „Parandus“. Need justkui kildudest kokku pandud vaasid viitavad Jaapani traditsioonilisele keraamika parandamistehnikale, mida nimetatakse kintsugiks.
Äramärkimine - Tõnu Narro „Alae majores - Suured tiivad“.
Lisaks märkis žürii ära kaks teost. Tõnu Narro nahkhiirt või liblikat meenutava inimese koljupõhimiku kiiluluud kujutav terasest skulptuuri kavand „Alae majores - Suured tiivad“. Teose vorm viib mõtted inimese ühisosale loodusega, ent ka inimaju kujutlusvõimele ja soovile leida sümboleid.
Äramärkimine. Maali Roomet-Allese "Palvejänes"
Teiseks äramärgitud tööks on Maali Roomet-Allese metallplaatidest origami tehnikast inspireeritud skulptuur „Palvejänes“. Taiese idee on pakkuda Tervikumile oma turvatunnet tekitava jänese, kes valvab, kaitseb, edastab häid soove ning tänu geomeetrilisele arhitektuursele vormile ilmestab hästi hoonet ja hoone esist väljakut.
Kunstikonkursi žüriisse kuulusid žürii esimees Viljandi maakonna haigla ja tervisekeskuse hoone arhitekt Jaan Kuusemets, SA Viljandi Haigla juhatuse esimees Priit Tampere, Eesti Kunstnike Liidu esindajad Gea Sibola Hansen, Aime Kuulbusch ja Vergo Vernik, Eesti Kunstiteadlaste ja Kuraatorite Ühingu esindajad Katrin Kivimaa, Anders Härm ja Viljandi linna linnakunstnik Kristi Kangilaski. Lisaks osalesid žürii töös hääletusõiguseta eksperdid – Viljandi linna peaarhitekt, arhitektuuriameti juhataja Olav Remmelkoor, SA Viljandi Haigla koostööteenuste juht Krista Valdvee, Viljandi perearstikeskuse perearst Helve Kansi ning Riigi Kinnisvara kinnisvaraarenduse projektijuht Kristjan Kukk.