Viljandi haigla avab reedel, 26. augustil pidulikult MRT-aparaadi ning uued ruumid

24.08.2022

SA Viljandi Haigla
PRESSITEADE
24.08.2022

 
Viljandi haigla avab reedel, 26. augustil pidulikult magnetresonantstomograafi ehk MRT-aparaadi ning uued ruumid. Tegemist on suure muudatusega teenuse osutamises maakonna inimestele - seni oli Viljandi haiglas kasutusel tunduvalt väiksema võimsusega MRT-aparaat, mis võimaldas uurida vaid liigeseid, ning kui vajati suuremamahulisi uuringuid, siis võimaldas seda paaril päeval kuus MRT-buss või tuli pöörduda Tallinnasse või Tartusse.
 
Haigla peahoone A-korpuse spetsiaalselt väljaehitatud ruumides asuva MRT magnetvälja tugevus on 1,5 teslat, võimaldades uuringuid laias valikus. MRT-uuringule saadavad pea kõikide valdkondade eriarstid, uurimaks liigeseid, lülisammast, kõhtu, vaagnat, aju.  Uuring sobib ka lastele. 
 
„Viljandi haiglas oli laiema uuringute võimalusega MRT väga oodatud,“ rääkis radioloogia osakonna juhataja Andrus Aavik. „Alustasime ettevalmistustöödega eelmise aasta mais, meie inimesed käisid koolitustel nii Pärnus kui Põhja-Eesti regionaalhaiglas heade kolleegide juures. Nüüd on meil kohapeal olemas väljaõppinud spetsialistid ning uuringute tulemusi kirjeldavad meie enda suure kogemustepagasiga radioloogid,“ kirjeldas Aavik. 
 
Võimsama MRT-aparaadi tulek Viljandisse sai teoks koostöös Põhja-Eesti regionaalhaiglaga. „Oleme PERHile väga tänulikud, sest uue magneti ja sellele sobivate ruumide kohandamine on väga kulukas ettevõtmine. Tegemist on väga suurte kabariitide ja kaaluga masinaga, mille raskuseks on ca 6 tonni,“ kirjeldas radioloogiaosakonna juhataja ning lisas: „Pidime ehitama hoone osale spetsiaalse vundamendi ning selleks, et MRT majja sisse saada, seina maha lõhkuma ja pärast uuesti kinni ehitama. Magneti ümber ehitati spetsiaalne Faraday kamber, mis kaitseb nii MRT masinat kui ka seda ümbritsevaid seadmeid kõrgsagedusliku elektromagnetvälja eest.“
 
MRT-uuring ei ole patsiendile mugav, vähemalt 20 minutit on vaja liikumatult paigal püsida ning eelnevalt eemaldada kõik lahtised metallist või metalli sisaldavad esemed, muuhulgas ka metallioksiide sisaldada võiv meik. Uuring püütakse patsiendile võimalikult leebeks muuta, näiteks on võimalus kõrvaklappidest muusikat kuulata.  
 
„Nõudlus uuringutele on suur ning kuna üle Eesti on järjekorrad pikad, saadavad Viljandisse patsiente ka Tartu, Pärnu, Tallinna, Võru ning Valga kolleegid,“ kommenteeris Andrus Aavik uute uuringute kättesaadavust. „Püüame järjekorda kujuneda mitte pikemaks kui paar nädalat, tõstes vajadusel koormust,“ lisas ta. 
 
MRT-uuringule registreerimiseks on vajalik eriarsti saatekiri, aja broneerimine ning kogu vajalik lisainfo Viljandi haigla radioloogia registratuurist tel 435 2096.
 
 
Fotol: MRT saabumine Viljandi haiglasse. Vastu võtmas radioogia osakonna juhataja Andrus Aavik ja juhtiv radioloogiatehnik Gerli Lepik (foto: Maike Tšetšin)