Viis aastat tagasi rinnavähi diagnoosi saanud viljandlanna Tiina Mitt: Naised, hoolige oma tervisest! Ka minul ei olnud sümptomeid

16.12.2024

Viljandlanna Tiina Mitt sai rinnvähi diagnoosi korralise sõeluuringu käigus 2019. aastal veidi enne oma 60. juubelit ning tänaseks on ta haigusest paranenud.

Tiina oli käinud iga kahe aasta tagant sihtrüma kuulununa mammograafiabussis rinnavähi sõeluuringul. Kui neljal eelmisel korral oli ta terve, siis viiendal korral leiti rinnast tükk. „Mul ei olnud mitte mingeid sümptomeid enne sõeluuringule minemist. Läksin tavapärasesse korralisse kontrolli ja sain suure üllatuse osaliseks, kui mul avastati agressiivne kasvaja. Õnneks oli see väike ja algstaadiumis ning kohese ravi alustamise tulemusel olen tänaseks paranenud. Seetõttu soovitan kõigil sihtrühma kuuluvatel naistel seda tasuta võimalust kasutada ja sõeluuringust osa võtta!“ ütles Mitt.

„Ma sain 2019. aasta 22. oktoobril teada oma haigusest ning 7. novembril oli operatsiooni aeg. Sellel vahepealsel ajal käisin ma Türgis puhkamas, kus mu meeleolu oli ühest äärmusest teise, kord nutsin, kord naersin südamest. Samuti hakkasin ma oma elu korraldama, koristasin kappe, viskasin ära üleliigseid asju ja korraldasin ka oma matuseid, sest ma olin valmis minema. Ma ei tea, kust ma selle jõu tookord võtsin, aga sellest haigusest teadasaamine ajas mu maoli maha,“ kirjeldas Mitt.

Operatsioon läks viljandlannal hästi, kuid lisaks rinnas olevale kasvajale avastati vähirakud ka lümfidelt ning ka need opereeriti ära. „Ma ütlesin kohe alguses, et ma tahan, et minult eemaldatakse terve rind, sest meditsiinitöötajana olin ma eelnevalt näinud osaliselt ära võetud rindu, mida pidi veel opereerima. Seda ma ei tahtnud. Lümfidel olevate vähirakkude tõttu tuligi terve rind eemaldadaa. Ainus mure oli, et pärast operatsiooni hakkas lümfide äravõtmise kohta kogunema väga palju lümfivedelikku, mida ma pidin iga päev kuu aega järjest EMOs eemaldams käima,“ kirjeldas ta.

5. detsembril viis aastat tagasi sai Tiina ka esimese keemiaravi, mis lõppes mais ning tänaseks on ta haigusest paranenud. „Pean vaid korra kahe aasta tagant kontrollis käima ja elan edasi. Ma ei ütle, et see raviteekond oleks olnud kerge, aga selle peab läbi tegema. Ka mina mõtlesin, et vähi diagnoos tähendab surmaotsust, aga siis nägin, et möödus kuu, kaks ja asi läks paremaks. See on lihtsalt üks haigus, mille varajasel avastamisel on võimalik sellest võitu saada,“ julgustas Mitt kõiki sihtrühma kuuluvaid naisi enda tervist kontrollima.

„Sõeluuringut võiks võtta justkui iga teise arsti juures käimist. Naised tihti kardavad uuringule minna, sest nad kardavad uuringu tulemust. Samas hambaarsti juures korralises kontrollis käies tulemust ei kardeta. Mina julgen neid võrrelda ja arvan, et kõik naised peaksid seda samamoodi võtma. Arste tuleb usaldada ja see haigus on ravitav!“ ütles ta.

Mammograafiabussis uuringuid tegev radioloogiatehnik Ele Virolainen ütles samuti, et näeb oma töös palju seda, et naised ei osale sõeluuringus, sest kardavad kas tulemust või protseduuri ennast. „Väga oluline on see, et varajaselt avastatud vähi puhul on see ravitav. Uuringud ütlevad, et sellisel juhul on pärast ravi viie aasta elulemus 100 prontsenti,“ rääkis ta.

„Inimesed kardavad ka kõrget röntgenkiirgust ja seda, et mammograafiauuring on valus. Tegelikult ei ole uuringu kiirgus suur ja ei tekita lisariske. Meie mammograaf on hästi madala kiirgusdoosiga. On isegi välja toodud, et samasuguse kiirgusdoosi saab ka, kui olete viibinud looduses 8 nädalat. Kiirguskoormus on ka kümneid kordi väiksem kui näiteks kompuutertomograafial,“ selgitas Virolainen, „Uuringu käigus surutakse rind kokku, selle eesmärk on saada rind võimalikult õhukeseks, et kõik peened koed, kus võib olla kasvaja, tuleksid nähtavale. Mida õhem on rind, seda väiksem on ka kiirguskoormus. Rinna kokkusurumine võib olla ebamugav aga me alati palume patsiendil anda teada, kui tal on valus. Seda kindlasti kartma ei peaks.“

Virolainen paneb kõigile sihtrühma kuuluvatele naistele südamele uuringule tulla ka siis kui sümptomeid ei ole ning kontrollida üle oma andmed riigiportaalis eesti.ee: „ Naistele saadetakse kutsed elektroonilisel e-posti aadressile, mis on eesti.ee portaalis kirjas. Kui meiliaadressit kirjas ei ole, siis saadetakse paberkutse rahvastikuregistris olevale aadressile. Samuti saadetakse SMS teavitus eesti.ee portaalis olevale telefoninumbrile. Teavituste kättesaamiseks on väga oluline, et inimesed oma andmed üle kontrolliksid!“

Ele Virolaineni sõnul on sel aastal sõeluuringul käinud juba 64% Viljandimaa naistest. „Eelmisel aastal käis Viljandi linna naistest lausa 75% uuringul. Loodame, et kõik kutsututest Viljandimaa naistest leiavad veel sel aastal tee uuringule,“ ütles ta.

2024. aastal sihtrühma kuuluvatel naistel on võimalik sel aastal veel kuni 20. detsembrini osaleda sõeluuringus Viljandi haigla ja Eesti Vähiliidu mammograafiabussis, mis peatub Viljandi linnas Centrum 2 parklas. Endale saab aja broneerida esmaspäevast reedeni kell 8-16 telefonil 600 3155.

2024. aastal on sõeluuringule kutsutud naised sünniaastatega 1950, 1954, 1956, 1958, 1960, 1962,1964, 1966, 1968, 1970, 1972, 1974.