SAAME TUTTAVAKS MEIE TÖÖTAJATEGA: statsionaarse taastusravi ja õendusabi osakonna koordinaator Relika Kobin ja somaatilise ravi kliinikute õenduskeskuse statsionaarse ravi õendusjuht Janne Klusova
13.10.2023
Täna räägivad meile oma ühisest hobist statsionaarse taastusravi ja õendusabi osakonna koordinaator Relika Kobin ja somaatilise ravi kliinikute õenduskeskuse statsionaarse ravi õendusjuht Janne Klusova, kes on pea 8 aastat koos järjepidavalt matkamas käinud. Nimelt käivad nad sügisel ja talvel 1-2 korda kuus 15-20 km pikkustel retkedel ning suvel teevad 4-6 kõnnimaratoni, millest vähemalt 4 on kindlasti 42km pikkused täismaratonid. Kord kuus pühapäeviti avastavad nad Eesti loodust, et näha aastaaegade muutumist ning nautida toredat seltskonda uutes põnevates kohtades.
Samuti naudivad nad koos päikesetõuse ja -loojanguid. „Meie jaoks ei ole raske kell 3 autole hääled sisse ajada ja varahommikuses karges rabas teed juua, linnulaulu kuulata, veidi külmast võbiseda ning lõputult ja väsimatult hingematvalt ilusat vaadet nautida ja pildistada,“ ütles Janne.
Janne on juba lapsest saadik väga looduses liikumist ja selle avastamist armastanud. „Suured tänusõnad selle eest pean ütlema oma vanaemale, kes selle nimel hoolega pingutas, et minu suvevaheajad maal nalja ja naeru, põnevust ja avastamist täis oleksid,“ ütles ta.
Relika avastas aga matkamise läbi sündmuse, kus pakuti räätsadel matkamist talvises looduses koos matkajuhiga. „Janne seda sündmust mulle näitas. Nii siis võtsime veel paar kaaslast kaasa ja otsustasime minna. Janne ise küll esimesele matkale ei jõudnud, aga meil teistel oli positiivne elamus ning kuna korraldajad pakkusid matkaradu kogu kalendriaastaks erinevates Eesti kohtades, siis oligi otsustatud,“ selgitas ta.
Mõlema sõnul paelub neid matkamise juures vaheldus töö- ja pereellu. „See on väga rahustav, annab hea enesetunde, laeb patareisid ja aitab unustada muresid. Maratonidega on võimalus end ka proovile oanna ja piire katsetada,“ ütles Relika. „Matkamine tõstab tuju, pakub avastamisrõõmu ja silmailu, leevendab stressi ja pingeid, aitab unustada, paneb füüsiliselt proovile ja parandab treeningvormi, loob uusi tutvusi,“ lisas Janne.
Relika ja Janne jagavad ka parimaid soovitusi, mis neile elus antud on:
„Lähtun väga sageli nii tööl, kui kodus kahest vanarahva tarkusest: „tark ei torma” ja „agarus on ogarus“,“ rääkis Relika.
„Mul on ka 2 mõtet, millest ma püüan elus lähtuda. Need on, et „kõik juhtub põhjusega” ja „iga halva asja juures on midagi head, selle mõistmine tuleb sageli lihtsalt viivitusega“,“ ütles Janne.
Nad soovitavad kõigil leida enda jaoks tegevus, mis pakuks vaheldust, et mitte kuluda ühelt poolt nagu hambahari. Seega nad soovitavad mitte vastata erinevatele pakkumistele kohe „ei“-ga ning läbi selle elada nii, et vanemas eas oleks midagi vahvat meenutada – nii tehtud rumalusi, kui ka vallatuid seiklusi ja ületatud väljakutseid.