Probleeme urineerimise, soole tühjendamise ja vaagnaelundite allavajega on võimalik ravida

05.12.2024

Urogünekoloogilised probleemid nagu tahtmatu uriini leke, raskendatud urineerimine või soole tühjendamine ning tupe, emaka või emakakaela allavaje on suuremal või vähemal määral elukvaliteeti häirivad. Neid on võimalik aga erinevatel viisidel ravida ning Viljandi haiglas aitab murele lahendust otsida urogünekoloogilstele probleemidele spetsialiseerunud naistekliiniku meeskond.

Nimetatud probleemidele lahenduse leidmine algab ämmaemanda vastuvõtuga, kuhu saab pöörduda ilma saatekirja ja visiiditasuta. Viljandi haiglas ootab urogünekoloogiliste probleemidega patsiente enda vastuvõtule ämmaemand Kadi Mitt, kes teeb esmase hindamise, organiseerib vajalikud uuringud ning vajadusel suunab edasi arsti vastuvõtule.

Tema sõnul on uriinipidamatuse esinemissagedus naiste hulgas 25-45 protsenti ning vaagnaorganite allavaje levimus umbes 5 protsenti: „Umbes 90 protsenti urogünekoloogiliste probleemidega patsientidest aga ei julge oma murest rääkida ei günekoloogile ega perearstile. Peamisteks põhjusteks on häbitunne või peetakse seda normaalseks. Sageli kardetakse ka kirurgilist ravi ning seetõttu otsitakse abi pigem sidemete kandmisest või enese kateteriseerimisest,“ ütles ämmaemand Kadi Mitt ning julgustas inimesi vastuvõtule siiski minema, sest murele lahenduse leidmine võib olla lihtsam, kui esialgu arvata võib.

Kes ja millal võiksid urogünekoloogilisele ämmaemanda vastuvõtule pöörduda?

Ämmaemanda sõnul võiksid vastuvõtule pöörduda nii riskirühma kuuluvad inimesed, kui ka need, kellel esinevad esinevad kaebused.

„Risk urogünekoloogilistele probleemidele on naistel kellel on olnud sünnitusabiga seonduvalt vaagnapõhja trauma. Näiteks on sündinud suurekaaluline ehk üle 4 kilogrammi kaaluv laps, sünnitusel on kasutatud tange või vaakumi, sünnitus on olnud väga kiire või on esinenud ulatuslikke rebendeid. Samuti kuuluvad riskigruppi vanemaealised patsiendid, suitsetajad, ülekaalulised, rasket füüsilist tööd teinud või tegevad inimesed ja ka inimesed, kellel on kroonilised haigused, näiteks diabeet, kaasasündinud sidekoe nõrkus või krooniline köha. Sellistel patsientidel on soovitatav pöörduda ennetavasse kontrolli,“ selgitas Kadi Mitt.

Ämmaemand lisas, et inimestel, kellel esinevad kaebused, tuleks vastuvõtule pöörduda võimalikult vara: „Kõige levinum kaebus urogünekoloogiliste probleemide puhul on tahtmatu uriini leke, sageli tuntakse ka, et midagi justkui tuleb tupest välja ehk tunnetatakse allavajet. Samuti võivad kaebuseks olla ka raskendatatud urineermine ja soole tühjendamine, mõnikord raskustunne genitaalide ja alakõhu piirkonnas,“ kirjeldas ämmaemand, „Sellisel juhul tasuks esimesel võimalusel pöörduda spetsialisti vastuvõtule. Siis on sageli võimalik mure lahendada ilma operatsioonita, näiteks vaagnapõhja füsioteraapia või tablettravi abil.“

Milline näeb vastuvõtt välja ja kuidas selleks ette valmistada?

Kadi rääkis, et vastuvõtt algab inimesega vestlemisest. „Esmalt kuulan ära patsiendi kaebused ning soovin teada, milliseid ravimeid ta tarvitab, kas tal esineb kroonilisi haiguseid, kas talle on varasemalt tehtud operatsioone või on ta sünnitanud. Seejärel teen läbivaatuse günekoloogilises toolis, kasutades selleks tupepeegleid. Vajadusel võtan ka analüüsid tupest või emakakaelast ning mõnikord ka uriini analüüsi,“ kirjeldas Kadi ning lisas, et võttes arvesse patsiendi kaebusi ja läbivaatusel nähtut, suunab ta vajadusel patsiendi edasi diagnostilisteks uuringuteks või urogünekoloogi dr Triin Kulli vastuvõtule.

„Kui esmasena ei ole näidustatud kirurgiline ravi, saan ma suunata patsiendi ka teiste erialaspetsialistide juurde, näiteks vaagnapõhjale spetsialiseerunud füsioterapeudi või toitumisnõustaja vastuvõtule, kes annavad soovitusi neile patsientidele, kes saavad suure osa mure lahendamisest ise ära teha. Näiteks suur enamus kõigist uriini leketest on tahtmatu uriinieritus füüsilisel koormusel või pingutusel (köhimine, aevastamine, naermine jne) ning see probleem on tingitud vaagnapõhja lihaste nõrkusest. Selleks, et kaebustest jagu saada, tuleb lihast tugevdada. Meie meeskonna füsioterapeut Krete Ledis õpetab, milliseid harjutusi teha tuleb, kuid töö lihaste tugevdamisega tuleb patsiendil endal ära teha,“ rääkis ämmaemand.

„Ka ülekaalulisust tuleks vältida ning vajadusel tegeleda kaalu langetamisega. Isegi mõõdukas kaalu langetus parandab oluliselt kusepidamatuse kaebusi. Selle mure lahendamisel saab tuge meie toitumisnõustamisega tegelevalt ämmaemandalt Tiia Helvelt,“ ütles ta

Kadi Mitt lisas, et teatud urineerimisega seotud probleemide puhul on ravimeetodiks ka tablettravi. „Need patsiendid, kelle suunan vaagnapõhja füsioteraapiasse või kellel alustame tablettravi, kutsun raviefekti hindamiseks ka järelkontrolli,“ selgitas ta.

Ämmaemand soovitas patsientidele enne vastuvõtule tulemist mõned asjad läbi mõelda: „Võiks võtta aega ja mõelda ning vajadusel ka endale kirja panna, millal kaebused algasid ning kuidas need ajas on muutunud ning milliseid ravimeid igapäevaselt tarvitatakse. Kui on võimalik, siis võib kaasa võtta ka originaalpakendis ravimid. Kuna küsitlen ka muu eluanamneesi osas, siis tuleks läbi mõelda, kas patsiendil esineb kaasuvaid kroonilisi haigusi ja milliseid operatsioone on elu jooksul tehtud. Lisaks loomulikult see, millal algas viimane menstruatsiooni või menopaus.“

Urogünekoloogilisele ämmaemanda vastuvõtule saab pöörduda ilma saatekirja ja visiiditasuta. Aja saab endale broneerida Viljandi haigla registratuuri kaudu telefonil 4343 001 või digiregistratuuri kaudu, valides teenuste alt „ämmaemanda vastuvõtt (inkontinents)“.

Foto (Krista Viira/SA Viljandi Haigla): Viljandi haiglas ootab urogünekoloogiliste probleemidega patsiente enda vastuvõtule ämmaemand Kadi Mitt.