PRIIT TAMPERE ⟩ Viljandi haigla uus peatükk. Miks just Tervikum?

13.03.2025

Algas kevadine artiklite sari, mille eesmärk on jagada Viljandimaa inimestele infot Viljandisse kerkiva uue haigla ja tervisekeskuse kohta. See artikkel on sarja teine osa.

Viljandimaa inimeste terviseteekonna alguseni Tervikumis on jäänud veidi vähem kui viis kuud. Enne, kui räägime täpsemalt sellest, mis uude hoonesse kolimisega muutumas on, oleks paslik vaadata tagasi, kuidas me jõudsime Viljandi uue haigla ja tervisekeskuse hooneni ja nimeni Tervikum.

Uue haigla ja tervisekeskuse hoone planeerimine algas juba aastal 2018. Selleks, et leida parimat ja Viljandile sobivaimat lahendust, kuulutasime 8. septembril välja rahvusvahelise kaheetapilise arhitektuurikonkursi. Esimeses etapis võistles 18 tööd ning teise etappi ehk finaali pääses neist edasi viis. Hindamisse olid kaasatud Eesti arhitektide liidu, Viljandi linnavalitsuse, perearstide ja Viljandi haigla esindajad ning konkurssi aitas korraldada Riigi Kinnisvara aktsiaselts. 

Hoone arhitektuurilise lahenduse väljavalimisel oli kolm aspekti, millest lähtusime.

​Esmalt oli tähtis, et hoone toetaks koostöö tegemist patsiendi terviseteekonna oluliste lülide vahel. See tähendab, et haigla töötajate, perearstide ja meie koostööpartnerite jaoks oleksid ruumid, mis toetaksid teenuste ühist kasutamist ja aitaksid kaasa patsientidele võimalikult lihtsate terviseteekondade planeerimisele. Meie soov oli, et see põhimõte oleks kaasas kogu hoone planeerimisel, alates diagnostikast kuni koosolekuruumideni välja.

​Teine oluline kriteerium oli hoone selline planeering, et meil oleks võimalik vajadusel lihtsalt muuta selle sisemist kasutust. See tähendab, et teenuste plokid ja ruumid oleksid üksteise kõrval, mitte eraldiseisvates hoonetes või tiibades. Väliskeskkond on pidevas ja kiires muutumises ning selle põhimõttega tahtsime tagada endale võimaluse nende muutustega kaasa minna.

Kolmas ja väga tähtis aspekt oli muidugi hoone sobivus Viljandi linnakeskkonda, seda nii ruumilahenduste kui ka ehitusmaterjalide valiku poolest. 

Neist aspektidest lähtudes kuulutasime 11. märtsil 2019 välja võitja. Võidutöö valmis osaühingute DAGOpen, Bakpak Arhitects ja Planho Consultores S.L.P. ühistööna. 12. juunil 2019 allkirjastasime projekteerimistööde lepingu maksumusega 2,14 miljonit eurot. 7. jaanuaril 2021 kuulutasime riigihangete registris välja ehitustööde hanke, mida aitas läbi viia Riigi Kinnisvara, kelle olime valinud ehitustööde juhtimise haiglapoolseks partneriks. 21. mail 2021 sõlmisime ehitustööde lepingu osaühinguga Fund Ehitus.

​COVID-19 ja Ukraina sõja põhjustatud globaalse hinnatõusu ja tarneraskuste tõttu olime sunnitud Fund Ehitusega lahku minema ning leidma hankega uue partneri. 10. jaanuaril 2023 sõlmisime uue ehitustööde lepingu konsortsiumis ehitusfirmadega Rand ja Tuulberg ning Ehitustrust. 

Uus hoone võib eelkõige väiksema korruste arvu pärast tunduda mahult väiksem kui Viljandi haigla praegune suur maja, kuid tegelikult on Tervikumi hoones kasulikku pinda isegi veidi rohkem.​Oleme uude hoonesse muidugi planeerinud ka maa-aluse parkla ning lisaks Viljandi haiglale kolivad Tervikumi Viljandi perearstid. Uue hoone funktsionaalne planeering on tunduvalt parem kui praegusel hoonel Pärna tee 3. Praeguses majas on meil piltlikult öeldes kogu aeg ruumi üle ja puudu. ​​

Praegune maja on kõrge, kitsas ja ülipikkade tiibadega.​ Võib öelda, et igal korrusel on iga korpus jaotatud mõtteliselt kolmeks: esimene kolmandik ehk koridori algus on üle rahvastatud, teine koridori kolmandik normaalne ja kolmas kolmandik ehk koridori lõpp tühi. Uus hoone võimaldab meil ruumi palju mõistlikumalt kasutada. Tänu sellele ei pea me loobuma kesklinna kolides ühestki kliinilisest teenusest, saame need avada vähemalt samas mahus ka uues asukohas. 

Kuidas aga sai uus hoone nimeks Tervikum?  

Viljandi kesklinna kerkiv hoone on nii haigla kui ka tervisekeskus, kus üheskoos toimivad perearsti- ja eriarstiabi, uuringud ja taastusravi. Nimi Viljandi haigla ja tervisekeskus oleks aga kasutamiseks pikk ja kohmakas, seega korraldasime 2020. aasta kevadel konkursi uuele hoonele nime leidmiseks. 

Pakutud 130 nime seast parima valis välja žürii, kuhu kuulusid Viljandi linna, noorte, perearstide, haigla, Sakala ja arhitektide esindajad. Konkursi võitiski nimi Tervikum, mille pakkus tallinlane Hanno Matto. Tema põhjendus oli järgmine.

"Hoone nimi on tuletatud sõnast "tervis", seostub sõnadega "kliinikum" (kliinikute kogum) ja "tervik". Sõna "Tervikum" on eestikeelne ja suupärane ning annab hästi edasi seda, mis selles hoones toimub. Nii nagu inimene on tervik, peab ka tervise taastamisel lähtuma inimesest kui tervikust. Samas rõhutab nimi eelkõige tervist ja selle taastamist, mitte ei too esile haigust. Juba antiikfilosoof Aristoteles ütles, et tervik on midagi enamat kui osade summa. Nii peab see olema ka Tervikumis, kus inimese tervise taastamine saab toimuma arstide ja inimeste, ravi ning ennetamise koostöös. Siis muutub ka tervena elatud elu pikemaks. Ikka mõistuse ja südamega!"

Žürii hindas nime ja põhjendust väga heaks, nentides, et need annavad edasi täpselt selle sõnumi, mida uus hoone kandma hakkab. 

Kuidas hoone ehitust rahastatakse?

Kogu projekti maksumus on umbes 104 miljonit eurot ning praeguseks saame öelda, et see on ka lepingutega kaetud. Suur osa vajaminevast rahast on tulnud Euroopa Liidu fondidest, samuti on hädavajalikuks abiks riigi raha. Märkimisväärse osa projekti kuludest oleme katnud ka ise. 

Kogu projekti all pean silmas Tervikumi, sellega külgnevat tervisekeskuse hoonet, mille ostsime eelmise aasta jaanuaris, ja Jämejala külla kerkivat logistikakeskust. 

Logistikakeskus kerkib Jämejala parki ja sinna kolivad 2025. aasta lõpuks haigla toimimist toetavad teenused. Hoones leiavad endale kodu köök koos puhvetiga, pesumaja, majandusladu, haigla sõidukid koos neile mõeldud parkimis- ja hooldusalaga, samuti hoone juurde kuuluvad tehno- ja olmeruumid. Otsustasime logistikakeskuse ehitada just Jämejala külla, meie psühhiaatriakliiniku, hoolekandekeskuse ning sõltuvushaigete ravi- ja rehabilitatsioonikeskuse juurde ehitada sellepärast, et neis üksustes töötab rohkem Viljandi haigla töötajaid ja saab teenuseid rohkem patsiente kui Tervikumis ning Jämejala pargis asuvad teenused jäävad toimetama samas asukohas. 

Algne plaan oli ehitada sinna ka tugiteenistuste ruumid, aga kui avanes võimalus soetada kesklinnas tervisekeskuse hoone, oli meile selge, et palju mõistlikum ja soodsam on kasutada olemasolevat pinda kesklinnas, selle asemel, et hakata uut kontoripinda Jämejalale ehitama. 

Tervisekeskuse hoone ei hakka aga olema ainult tugiteenistuste päralt. Neile on mõeldud Turu tänav 8/10 hoone teine ja kolmas korrus, kus praegu toimetavad kaheksa perearsti, kes koos meiega augustis Tervikumi kolivad. Esimesele korrusele jäävad tervishoiuga seotud teenused, mille osutamist jätkame kuni lepingute kehtimiseni koostöös seniste rentnikega. Oleme oma teenuseid kesklinna laiendanud ning avanud seal verevõtu-, vaktsineerimis- ja radioloogiakabineti.

Projekti rohkem laiendada ei ole plaanis. Tervikumi ehituse lõppedes paneme kogu oma jõu uue maja seadmete ja töökorralduse käivitamisse.

Loe artiklisarja varasemaid lugusid SIIT