Priit Tampere ⟩ Mis saab haigla vanast majast ja mis meie teenustest?

14.04.2025

Viljandimaa inimeste terviseteekonna alguseni Tervikumis on nüüd jäänud vähem kui neli kuud. Selles artiklis räägime Viljandi haigla teenustest – millised neist kolivad augustis kesklinna Tervikumi, millised oma asukohta ei muuda – ja sellest, mis saab haigla praegusest suurest majast. Samuti laiemalt sellest, millised tervishoidu puudutavad muudatused ja väljakutsed Viljandi haigla toimimist mõjutavad.

Viljandi haigla teenused jagunevad haiglas viibimise aja põhjal kaheks: ühe poole moodustavad suures majas osutatavad teenused, teise psühhiaatriakliiniku ning hoolekande- ja rehabilitatsioonikeskuse teenused. Suurt osa viimati mainitutest osutatakse Jämejala pargis asuvates hoonetes – seal viibivad meie patsiendid ja kliendid pikemat aega ehk ravi pikkust arvestatakse kuudes. Suures majas osutatavate teenuste puhul arvestatakse aega päevades. Kõik kliinilised teenused, mida osutame praegu suures majas, kolivad kesklinna Tervikumi.

Uude majja mahume ilusasti ära, mis tähendab, et ükski kliiniline eriala ära ei kao. Patsientidele vajadusel voodikohtade lisamise võimalusi tuleb pigem juurde, ettevalmistused uude majja kolimiseks on toonud meile ambulatoorsete teenuste kasvu ja nii mõnegi uue olulise teenuse lisandumise kogukonna jaoks, näiteks silmakirurgia ​ja urogünekoloogia protseduurid, hospiitsteenused ning suuresti laienenud eriõdede vastuvõtud.

Lisaks julgen kinnitada, et meie diagnostiline ja tehniline võimekus jõuavad ​Tervikumis uuele tasemele. Kõige rõõmustavam on aga ikkagi öelda, et see, kuidas me viimastel aastatel oleme toimetanud, on toonud meile juurde spetsialiste nii kliinilistel erialadel kui ka muudel haiglale kriitilise tähtsusega erialadel. Meie lähiaegade peamine ülesanne on, et kõik need arengud oleksid kvaliteedis ja suhtumises tunda ka kogukonnale ja patsientidele.

Seega veel kord: vanasse, Pärna tee 3 majja ei jää ühtegi teenust. Oleme sel teemal mõtteid mõlgutanud hulga aastaid ning kokkuvõttes võib öelda, et oma erinevate puudustega see maja haiglatööks ei sobi. Praeguse plaani järgi kolivad kliinilised erialad suurest majast välja augustis. Tugiteenused ootavad kesklinna praeguse tervisekeskuse remonti ja Jämejala logistikakeskuse valmimist aasta lõpuks ning siis jätavad ka need hoonega hüvasti. Suure tõenäosusega läheb siis haigla vana hoone koos krundiga müüki.

Praegu käib paljude meie tegevust puudutavate üldiste strateegiate ja raamdokumentide muutmine. Nende muudatuste mõju Viljandi haigla toimimisele ei ole võimalik enne kinnitamisi täpsemalt hinnata ja peame olema paindlikud muudatusteks ka strateegiaperioodi sees. Selleks, et võimalikeks muudatusteks valmis olla, osaleme niipalju kui võimalik nende dokumentide arendamisel.

Nüüdseks on selge, et ülioluliseks saab lähitulevikus koostöö ja terviseteekondade loomine kohaliku tasandi teenuseosutajatega, näiteks perearstidega ning omavalitsustega sotsiaalteenuste vallas. Samuti on väga oluline edasise koostöö arendamine teiste haiglate ja partneritega, näiteks patsiendi ravi- ja terviseteekondade arendamise, küberturvalisuse, ravikvaliteedi ja kriisivalmiduse teemadel.  

Samas, nagu oleme alati toonitanud, on meile esmatähtsad tavahaigla teenused kogukonnale. Meie eesmärk on pakkuda Viljandimaa inimestele võimalikult palju teenuseid kodu lähedal või muuta need võimalikult lihtsalt ligipääsetavaks. Loomulikult on siin keerulisi kohti palju, kuid julgen välja öelda, et üldises spetsialistide ja ressursside puuduses oleme päris hästi hakkama saanud. Meie meeskonnaga on liitunud palju tippspetsialiste ja oleme erialasid laiendanud. 

Teisalt teame, et osa meie erialade puhul tuleb vastuvõtuaegu otsida tikutulega ning vahel tuleb oodata kuid. Siin on enamasti probleemiks üle-eestiline ressursipuudus – nii tervisekassas kui spetsialistide leidmise koha pealt. Käib aga igapäevane töö lisakompetentsi juurdetoomise nimel. Seniks saame pakkuda võimaluste piires tasulisi vastuvõtte. 

Rõõmuga võin öelda ka, et meie spetsialistide vanuseline struktuur on viimasel aastakümnel muutunud kriitilisest jätkusuutlikuks ning see on vundament selleks, et meie maakonna inimestele oleks olulised teenused ka tulevikus kättesaadavad. 

Üheks raviteenuste alussambaks on kvaliteet: meie olemuslik ülesanne on tagada patsientidele kvaliteetne ja ohutu ravi ja hooldus. Haigla pere töötab selle nimel iga päev. Uus hoone aitab siin kindlasti palju kaasa. Tänapäevased ehituslikud ja sisekujunduslikud lahendused aitavad paremini tagada infektsioonikontrolli nõudeid, mis on patsiendiohutuse tagamise aspektist väga oluline. Samuti on patsiendiohutuse tagamisel oluline roll nüüdisaegsel meditsiinitehnikal ja integreeritud digilahendustel, mis võimaldavad täpsemat diagnostikat ja ohutumat ravi ning aitavad vähendada inimlikke vigu.

Kohalikud teenused ei ole aga enam kindlasti ainumäärav osa Viljandi haiglast – meie haigla teenustel on mõju üle Eesti. Meil on Jämejala vaimse tervise küla tükkis oma kümnete teenustega vaimse tervise murede lahendamiseks. Pakume psühholoogia- ja psühhiaatriateenuseid nii lastele ja noorukitele kui täiskasvanutele, samuti erakorralist vastuvõttu. Ravime ainsana Eestis ka kohtumääruse alusel ravile suunatud psühhiaatrilisi patsiente. 

Üle-eestiliselt tähtsad on meie ravi- ja rehabilitatsiooniteenused inimestele, kel on välja kujunenud sõltuvushäire ja soov sellest vabaneda. Neid teenuseid pakume Viljandis, Ida-Virumaal ja Tallinnas. 

Märkimisväärse osa Jämejala parki jäävatest teenustest moodustavad hoolekandeteenused: ööpäevaringne üldhooldusteenus dementsussündroomiga klientidele kohandatud ringmajas ning ööpäevaringsed erihoolekandeteenused raske, sügava või püsiva kuluga psüühikahäirega täisealistele, kes vajavad vaimse tervise tõttu juhendamist, nõustamist, kõrvalist abi, hooldust või järelevalvet. Samuti kuulub meie struktuuri Tartu meditsiinikeskus, kus pakume Tartu vangla kinnipeetavatele tervishoiuteenuseid.

Juba viis aastat oleme pakkunud patsientidele võimalust saada haiglaravi oma kodus. See tähendab, et oleme viimastel aastatel "avanud" aastas ligi 200 voodikohta kodudes – inimestele, kes vajavad küll aktiivravi, kuid ei soovi või saa haiglas viibida. See on andnud meile võimaluse pakkuda abi rohkematele patsientidele, kui haigla voodikohtade arv võimaldab. Samuti pakume koduhospiitsteenust, et toetada surevat inimest ja tema lähedasi parimal võimalikul viisil surija kodus. Patsientidel on võimalus saada kodus ka õendusabi, sealhulgas vaktsineerimist, taastusravi ja ämmaemanda teenust. 

Samuti loome perearstide ja sotsiaaltöötajatega koostööl põhinevat PAIK-teenust, mis on mõeldud kroonilisi haigusi põdevatele patsientidele eesmärgiga panna erinevad olulised asjaosalised inimese heaks ühe meeskonnana tööle ning pakkuda nii patsiendile terviklikku ravi ja toetust. Aitame PAIK-teenust luua ka Kuressaares ja Valgas, peagi ka Ida-Virumaal. 

Tegutseme Viljandi haiglas põhimõttel, et murekohad tuleb muuta võimalusteks. Rahvastik vananeb, aga see avab meile uued arenguvõimalused. Kui on värskust ja tuge, on vanus vaid arv. Meid mõjutab üldine arstide ja õdede puudus, aga targem ja mõtestatum töö ning parem töökeskkond on meie eeliseks. Tervishoius on rahapuudus, aga seda tõhusamad on meie sisemised protsessid ja koostöö nii oma haiglas kui ka partnerite vahel.

Hoolimata kõigest tahame ja teeme kõik selleks, et meie piirkonnas elaksid kõige tervemad inimesed. Koostöö, areng ja hoolimine jäävad!

Artikkel Sakalas: https://sakala.postimees.ee/8228003/priit-tampere-mis-saab-haigla-vanast-majast-ja-mis-meie-teenustest 

Loe artiklisarja varasemaid lugusid SIIT