Patsiendi turvalisele raviteekonnale aitab kaasa õige uuring õigel ajal ja avatud suhtlemine
17.09.2024
Täna, 17. septembril, tähistatakse ülemaailmset patsiendiohutuse päeva. Selle aasta teema on haiguse õigel ajal ja õigel viisil diagnoosimise olulisus patsiendiohutuse tagamiseks, mille raames tuletab Viljandi haigla meelde nii patsiendi rolli ohutuse tagamisel kui selgitab ka tervishoiutöötajate panust.
Haiguse õigeaegne ja täpne diagnoos on patsiendi raviteekonnal väga olulise tähtsusega ning seejuures on oluline roll täita ka patsiendil endal. “Patsiendi raviteekond algab visiidiga tervishoiutöötaja juurde. Visiidil on võtmetähtsusega anamneesi andmine – korrektne tervisekaebuste kirjeldamine, kas ja milliseid ravimeetodeid on eelnevalt rakendatud ning avatud ja aus suhtlemine tervishoiutöötajaga. See kõik on aluseks diagnostiliste uuringute vajaduse hindamiseks ja määramiseks ning nii on palju kindlam, et patsiendile saab teostatud õige uuring ja õigel ajal,” selgitas diagnostikakliiniku õendusjuht Ly Muri.
Igal patsiendil on võimalik Patsiendiportaali kaudu sulgeda oma terviseandmed, kuid selle tegemine piirab ka tervishoiutöötaja ligipääsu patsiendi terviseandmetele. Juhtiv radioloogiatehnik Gerli Lepik selgitab, et terviseandmete sulgemisel patsiendiportaalis piiratakse ühtlasi ka ligipääs digitaalselt väljastatud saatekirjadele. Lepiku sõnul on selliseid olukordi ette tulnud, et pöördutakse uuringule pääsemiseks radioloogia registratuuri, kuid nemad saatekirja ei näe ja uuring jääbki tegemata, sest inimene on ise oma terviseandmetele ligipääsu piiranud.
Samal põhjusel on tervishoiutöötajatel võimatu tutvuda ka patsiendile eelnevalt teostatud uuringutega. Varasemate uuringute tegemisest arstile teada andmine on väga oluline, sest liiga tihti ei ole teatud uuringuid kasulik teha. “Uuringud on patsiendi diagnoosi ja ravi määramiseks väga vajalikud, kuid osade uuringute tegemisel kasutatakse kiirgust, seega ei ole tervisele hea neid liiga sageli teha. Varasemad uuringud võivad arsti jaoks anda juba vaja mineva info ning sellisel juhul on patsiendile ohutum kui uuringut ei teostata uuesti,” ütles Lepik.
Ta tõi ka näite sellest, mis võib juhtuda, kui avatud suhtlemist ei toimu: “Meil oli selline juhus, et patsiendi tervisemure väljaselgitamiseks saatis arst ta kompuutertomograafia uuringule. Uuringut teostama pidanud radioloogiatehnik aga avastas, et patsiendile on sama uuring neli tundi tagasi teises haiglas juba tehtud ning uut uuringut tegelikult tarvis ei olegi. Selle näite puhul oleks võinud patsient avatult tervishoiutöötajale oma varasemat raviteekonda kirjeldada,” ütles Lepik.
Ta lisas, et patsiendi ohutuse huvides ei tee Viljandi haigla vastavalt rahvusvahelistele soovitustele ning 2023. aasta lõpus Tervisekassa poolt kinnitatud ravijuhendile röntgenülesvõtteid ninakõrvakoobastest. “Ka ninaneelu röntgenülesvõtteid, mida varasemalt telliti peamiselt laste neelumandli suurenemise diagnoosimiseks, teeme edaspidi vaid kõrva-nina-kurguarsti põhjendatud saatekirjaga. Nende uuringute mittetegemise põhjuseks on patsiendiohutuse tagamine radioloogias. Kui diagnoosi saamiseks on ohutumaid ja paremaid viise, kui kiirgusega uuringu teostamine, siis tuleb valida need paremad viisid. Ninakõrvalkoobaste ja ninaneelu röntgenülesvõtete tegemisel peame arvestama kiirguse potentsiaalse kahjuga, kuid kliiniline kasu nendel puudub. Meie eesmärk on aga tagada uuringutel patsiendi turvalisus ja teha vaid vajalikke uuringuid,” selgitas juhtiv radioloogiatehnik.
Viljandi haigla üks eesmärk on pakkuda patsiendile ka võimalikult kiiret teekonda uuringule jõudmiseks, et tagada vajalik õigeaegne ravi. “Mitmel pool Eestis on probleemiks pikad magnetresonantstomograafia (MRT) uuringu järjekorrad. Viljandi haiglas oleme aga töö korraldanud nii, et patsient saaks uuringule maksimaalselt kahe nädala jooksul. Samuti oleme tekitanud igaks päevaks erakorralised ajad patsientidele, kellele on uuringule saamine elulise tähtsusega,” rääkis Lepik.
Juhtiv radioloogiatehnik tõi ka näite radioloogia osakonna paindlikkusest ja tekkivate probleemide lahendamisest. “Nii meil kui patsientidel on oluline teadvustada, et ka uuringute teostamisel võib mõnikord vigu tekkida. Püüame oma meeskonnaga aga alati parima võimaliku lahenduse leida. Näiteks oli hiljuti olukord, kui radioloog, kes tegeleb uuringute kirjeldamisega, märkas, et patsiendile on tellitud ja ka teostatud MRT uuring valest piirkonnast. Patsient pidi aga sellel samal päeval minema Tartusse eriarsti vastuvõtule eesmärgiga uuringu tulemusi arutada. Õnneks oli meil paar tundi aega, et olukord lahendada ning kutsusime koheselt patsiendi uuele uuringule. Uuringu teostamine võttis 30 minutit ja seni, kuni patsient oli teel Tartusse, jõudis radioloog uuringu ka ära kirjeldada,” kirjeldas Lepik.
Eelmine näide ilmestab, et tänu tehnilistele lahendustele liiguvad uuringute vastused kiiresti raviarstini. Samuti liiguvad haiglate vahel ka vereproovide vastused, mis on samuti olulised patsiendile diagnoosi määramiseks. “Oluliseks uuenduseks on see, et Viljandimaa inimesed, kes on Tartu Ülikooli Kliinikumi patsiendid, ei pea vereproovi andmiseks enam Tartusse minema. Seda saab teha lähedamal ehk Viljandi haiglas,” rääkis juhtiv bioanalüütik Karita Kopp, “See on patsiendi jaoks väga mugav lahendus, kuid hetkel see kõigi haiglate vahel nii ei toimi, mis on tingitud erinevate infosüsteemide kasutamisest.”
Lisaks on labori seisukohast patsiendiohutuse tagamiseks oluline proovinõude korrektne markeerimine. ‘’Kui perearst annab kaasa proovinõule kleebitava triipkoodi, siis see on eelistatuim variant proovinõu märgistamiseks. Kui mingil põhjusel triipkoodi ei ole, siis kirjutada proovinõule loetavalt patsiendi õige isikukood ja nimi. Seda tehes jälgida, et markeering on loetav, sest nii väheneb risk vigade tekkimiseks. Kvaliteedi tagab ka korrektse proovinõu kasutamine. Viljandi haigla verevõtukabinetist on võimalik vajadusel proovinõusid võtta. Need aspektid toetavad, et õige vastus jõuaks õige patsiendi haiguslukku,’’ lisas juhtiv bioanalüütik.
Diagnostikakliiniku õendusjuht Ly Muri rõhutas, et oluline on järgida ka tervishoiutöötaja antud juhtnööre uuringuks ettevalmistamisel. “On diagnostilisi protseduure, mis eeldavad söömata-joomata olemist, ravimiskeemis ajutiste muutuste tegemist või muud ettevalmistust. Nende järgimine on vajalik selleks, et teha uuring kvaliteetselt ja kindlustada uuringu õnnestumine esimese korraga. See toetab patsiendi kiiret õige ravini jõudmise protsessi,” ütles Muri.
Nagu öeldud, on diagnoosini jõudmisel ja raviplaani koostamisel väga oluline roll diagnostikal. Seega peab patsiendiohutuse seisukohast diagnostika olema kvaliteetne ning kasu ei tohi üle kaaluda potentsiaalset kahju. Selleks on oluline meeskonnatöö tervishoiutöötajate kui ka patsiendi ja tervishoiutöötaja vahel.
Ülemaailmne patsiendiohutuse päeva tähistamine sai alguse 2019. aastal. Päeva eesmärk on rahvusvaheliselt tõsta nii poliitikute, tervishoiujuhtide ja -töötajate kui üleüldiselt ühiskonna teadlikkust patsiendiohutusest.