Õdede vastuvõtud tagavad kiirema ja tõhusama eriarstiabi

16.04.2025

Paljude tervisemurede lahendamiseks piisab sageli õe vastuvõtust. Viljandi haiglas on võimalik külastada õdesid peaaegu igal erialal ning nende vastuvõtud on visiiditasuta.
 
Ambulatoorse ravi kliiniku õendusjuhi Ines Malolitko sõnul aitavad õdede vastuvõtud patsientidel kiiremini oma tervisemuredele lahenduse leida. „Arstide vastuvõttudele on suur nõudlus, mistõttu kujunevad ootejärjekorrad sageli pikaks. Õdede pädevus ja vastutus on aasta-aastalt kasvanud, võimaldades arstide töökoormust optimeerida ning pakkuda patsientidele kiiremat ja tõhusamat abi,” selgitas Malolitko.
Ta lisas, et õdede vastuvõtud on olulised kahel viisil: Need võimaldavad kiiret esmast hindamist ning tagavad krooniliste haigustega patsientide järjepideva jälgimise.”
 
Kiire esmane hindamine ja ettevalmistus eriarstile
 
Viljandi haigla kogemus näitab, et õdede vastuvõtud mängivad võtmerolli patsiendi ettevalmistamisel eriarsti visiidiks. Pikema vastuvõtuaja jooksul saab õde koguda põhjaliku anamneesi, täpsustada ravimite kasutamise ajalugu ning teha esmased analüüsid ja uuringud, mis eriarstid on oma erialal standardseks määranud.
Selline süsteem aitab vältida olukorda, kus patsient jõuab esmakordselt eriarsti vastuvõtule ja arst peab kõigepealt tellima baasanalüüsid ja uuringud. Kui need on juba eelnevalt tehtud, saab arst keskenduda diagnoosimisele ja raviotsuste tegemisele, mitte esmasele andmekogumisele.
 
Samuti on anamneesi kogumine õdede vastuvõttudel põhjalikum ja täpsem. „Üks meie arst sõnastas selle tabavalt: Retseptikeskuses on ühed ravimid, haigusloos teised, patsiendi kotis kolmandad – kes neid tegelikult võtnud on, pole selge, sest kliinilise pildi järgi see minu ees istuv patsient küll ei ole. Õdede ülesanne on sellised ebakõlad selgitada ja vajadusel võtta ühendust perearsti või lähedastega, et eriarstil oleks patsiendi tegelik ravimikasutus teada,” ütles Malolitko.
 
Krooniliste haiguste jälgimine ja eriarstide ressursi vabastamine
 
Lisaks esmastele vastuvõttudele on õdede roll äärmiselt oluline krooniliste haigustega patsientide jälgimisel. Stabiilses seisundis patsient ei pea eriarsti juurde minema lihtsalt selleks, et kinnitada – kõik on korras. Regulaarne kontakt õega aitab tagada, et patsiendid järgivad oma raviskeemi järjepidevalt ning saavad vajadusel toitumis- ja elustiilinõustamist.
 
Praktika näitab, et selline süsteem vähendab krooniliste haiguste ägenemist ja tüsistuste teket. Kui patsiendi seisund siiski halveneb, saab õde viivitamatult konsulteerida eriarstiga ning tagada patsiendile kiire ligipääsu vajaliku ravini.
 
„Usume, et õdede vastuvõtud ei paku patsientidele mitte ainult kvaliteetset ravi vaid ka tuge ja kindlustunnet, teadmist, et nad saavad oma haiguse kohta vajalikud teadmised ja oskused, et sellega paremini toime tulla,” võttis Malolitko kokku.
 
Õed on enne vastuvõttudega alustamist läbinud põhjalikud koolitused ja paljud saanud oma põhipädevuse aastakümnete pikkusest töökogemusest statsionaarses osakonnas. Viljandi haiglas teevad vastuvõtte silma-, glaukoomi-, diabeedi-, jalaravi-, kopsuhaiguste-, tromboosi-, sisehaiguste-, insuldi-, laste-, infektsiooni-, reuma-, haavaravi-, töötervishoiu-, mälu- ja vaimse tervise õed.
 
Silmaõe vastuvõtule on oodatud patsiendid kaeoperatsioon eelseks ja järgseks kontrolliks. Vastuvõtu käigus kontrollib õde silma eesmist osa, et välistada põletikku või muid kõrvalekaldeid. Operatsioonieelsel vastuvõtul teeb vajalikud uuringud ning nõustab operatsiooni osas.
 
Glaukoomiõe vastuvõtule on oodatud patsiendid, kellel on diagnoositud glaukoom ehk silmarõhu haigus või on kahtlus glaukoomile. Glaukoomi diagnoosiga patsient peaks kontrollis käima kaks korda aastas, millest üks kord tuleb käia silmaarstil, teise võib käia glaukoomiõe vastuvõtul.
 
Diabeediõe vastuvõtt on mõeldud 1. kui ka 2. tüüpi diabeeti põdevatele täiskasvanutele, selleks, et saada haigusega toimetulekuks vajalikke kaasaegseid teadmisi ja abivahendeid. Samuti eeldiabeedi staadiumis olevatele inimesi edasise diabeedi väljakujunemise vältimiseks. Diabeediõde nõustab nii patsienti kui tema lähedasi, kuidas haigusega toime tulla, sh ka kuidas toidumaailmas orienteeruda, mis on kõige olulisem ja tihti keerulisem osa. Ta aitab vajadusel ka veresuhkru monitoorimise tehnilise poolega. Diabeediõde hindab vastuvõtul patsiendi toimetulekut haigusega, üldist terviseseisundit analüüside põhjal ning ravi sobivust.
 
Diabeediga patsientidele pakub Viljandi haigla ka jalaraviõe vastuvõttu. Jalaravi õde hindab vastuvõtul patsiendi jalgade tervise seisundit, nõustab ja vajadusel abistab hoolduse ja raviga.
 
Õe vastuvõtule kopsuhaiguste puhul on oodatud astmat, kroonilist obstruktiivset kopsuhaigust (KOKi) ja  kroonilist bronhiiti põdevad patsiendid ning nende lähedased. Õde viib läbi haigusseisundite regulaarse kontrolli, suunab vajadusel uuringutele, õpetab ja hindab raviminhalaatorite kasutamist ning teeb hingamisteede allergiliste sümptomitega patsientidele nahatorketeste. Kopsuõde tegeleb ka tuberkuloosi põdenud isikute kontrolliga ja tuberkuloosi raviprotsessiga.
 
Tromboosiõe vastuvõtt on patsientidele, kellel on diagnoositud venoosne tromboos ja on alustatud antikoagulantravi. Vastuvõtule on oodatud ka tromboosi ennetamisalast nõustamist vajavad patsiendid. Vastuvõtule pääsemiseks on vajalik perearsti, eriarsti või EMO arsti saatekiri sisehaiguste õe vastuvõtule (tromboos).
 
Sisehaiguste õde ootab oma vastuvõtule patsiente, kellel on mured toitumisega (ülekaal, alakaal, toiduallergiad, toidutalumatus, piiratud toitumine või erimenüü vajadus tulenevalt terviseseisundist, toitumishäire, vms); rauavaegusaneemia, lipiidide ainevahetushäire, maksahaigused, neeruhaigused või kardioloogilised haigused (südamepuudulikkus, hüpertoonia), mis vajavad jälgimist ning nõustamist.
 
Insuldiõe vastuvõtule jõuavad patsiendid kolm kuud peale insuldi saamist, sest insuldiõe vastuvõtt on osa insuldi patsiendi raviteekonnast. Insuldiõde hindab patsiendi toimetulekut insuldi järgselt, näiteks funktsionaalsust, kognitsiooni ja vaimse tervise toetuse vajadust, samuti patsiendi ravisoostumust ja taastusravi vajadust. Insuldiõde nõustab vastuvõtul ka lähedasi, kes peavad inimest tema haiguses toetama. Insuldi saanud inimene jääb õe vaatevälja üheks aastaks. Insuldiõe vastuvõtule võib aga inimene tulla ka ilma, et ta oleks raviteekonnas, see tähendab, et insult võib olla olnud ka juba varem.
 
Lasteõe vastuvõtule on oodatud imikud, väikelapsed ja koolilapsed profülaktiliseks tervisekontrolliks ja nõustamiseks. Lasteõde annab nõu igas vanuses laste vaktsineerimisalastes küsimustes, sealhulgas ka ägedate respiratoorsete viirusinfektsioonide osas. Oodatud on ka riskirühma imikud profülaktilisele kaitsesüstimisele RS viiruse vastu. Vastuvõtule võivad tulla ka lapsevanemad, kes soovivad nõu ja õpetust nakkushaiguste ennetusviiside osas.
 
Infektsiooniõe vastuvõtul saavad soovijad nõu erinevate infektsioonhaiguste ennetamise ja krooniliselt kulgevate infektsioonhaiguste puhul, kuidas vähendada riske haiguse halvenemiseks ja vältida teiste nakatamist. Nõustatakse ka lähedasi.  Infektsiooniõde annab nõu nii laste kui täiskasvanute immuniseerimisega seotud küsimustes ja soovi korral ka vaktsineerib. Ta teeb ka reisimeditsiinialast nõustamist ehk hindab seoses reisimisega esinevaid terviseriske ja annab vaktsineerimissoovitusi.
 
Reumaõe vastuvõtule on oodatud liigesevalude või teiste reumaatiliste haiguste kahtlusega patsiendid või juba diagnoositud reumatoloogiliste haigustega patsiendid. Samuti inimesed, kes vajavad osteoporoosi ehk luuhõrenemise sõeluuringut, nõustamist ja ravi. Luutiheduse uuringule on oodatud patsiendid, kellel on olnud luumurd ja naised vanuses üle 55 eluaasta.
 
Haavaraviõe vastuvõtt on mõeldud haavahooldust ning nõustamist vajavatele patsientidele ja nende lähedastele, kellel on raskusi iseseisvalt haavaraviga toimetulemisel. Sellisteks haavadeks võivad olla näiteks operatsioonihaavad, kroonilised haavandid, traumajärgsed haavad või põletused. Samuti aitab haavaraviõde eemaldada operatsioonijärgseid õmblusi.
 
Mäluõe vastuvõtule on oodatud mälu või muude vaimsete võimete alanemistega patsiendid. Mäluõe vastuvõtul viiakse läbi erinevad testid ja uuringud, misjärel kutsutakse patsient mälukliiniku arsti vastuvõtule probleemi olemuse kohta tagasiside saamiseks ja vajadusel ravi alustamiseks. Kui patsiendil alustatakse ravi, siis seda jääb jälgima mäluõde, kes vajadusel hindab probleemi korduvalt.
 
Vaimse tervise õe vastuvõtt on esmane abi lastele ja täiskasvanutele, kes vajavad abi vaimse tervise muredega. Vaimse tervise õde aitab välja selgitab patsiendi mure, jälgib tema terviseseisundit, teeb vajalikke uuringuid, määrab vajadusel vajaliku ravi ning nõustab nii vaimse tervise murega toimetulekul kui ka elustiilialaselt.
 
Lisaks pakub Viljandi haigla töötervishoiuõe vastuvõttu, mis on mõeldud töötervishoiualast kontrolli soovivatele asutustele ja ettevõtetele. Vastuvõtul võtab töötervishoiuõde anamneesi, küsib töö iseloomu kohta, hindab riske ning teeb uuringuid vastavalt vajadusel.
 
Õdede vastuvõttudele pöördumiseks on vajalik perearsti või teise õe või eriarsti saatekiri, välja arvatud vaimse tervise õe ja glaukoomiõe vastuvõtule, kuhu saab pöörduda ilma saatekirjata.
 
Eriõdede vastuvõttudele saab aja broneerida Viljandi haigla registratuuri kaudu telefonil 4343001, vaimse tervise õe vastuvõtule Viljandi haigla psühhiaatriakliiniku registratuuri kaudu telefonil 4354248.