Koduhaigla teenuse arendamiseks kogutakse tagasisidet

18.02.2025

1.aprillil viie aastaseks saav Viljandi koduhaigla soovib paremini mõista oma teenusele suunavate arstide ja patsientide lähedaste kogemusi. Selleks on appi tulnud Tartu Ülikooli magistriõppe tudeng Kaisa Kullas, kes viib läbi intervjuud suunavate arstide ning koduhaigla patsientide lähedastega.
 
Kaisa Kullas on Tartu Ülikooli õendusteaduse magistrant ning töötab Tartu Ülikooli Kliinikumi lasteintensiivravi osakonnas õena. Viljandimaaga on tal tugev side, kuna tema juured on siit ning lapsepõlves veetis ta suved Viljandimaal vanaema juures.
 
Tema uurimistöö eesmärk on välja selgitada koduhaigla teenuse tugevused ja kitsaskohad, et tagada patsientide lähedaste parem kaasatus ning teenuse järjepidev arendamine ka suunavatele arstidele üha käepärasemaks.
 
Magistritöö „Kogemused koduhaigla teenusega: poolstruktureeritud intervjuuuurimus suunavate arstide ja patsientide lähedastega“ keskendub koduhaigla kogemuste analüüsimisele. Uuringu aktiivne osa ehk poolstruktureeritud intervjuude läbiviimine kestab veebruarist 2025 kuni augustini 2025 ning hõlmab patsientide lähedasi ja suunavaid arste, kes on seotud koduhaigla teenusega 1.01.25 - 30.06.25.
 
Uuringusse kaasatakse maksimaalselt 20 arsti, kes valitakse reageerimisjärjekorra alusel. Patsientide lähedased, kes on olnud aktiivselt kaasatud oma lähedase hooldusesse koduhaigla teenuse ajal, on samuti oodatud osalema. Osalemine annab võimaluse aidata kaasa koduhaigla teenuse parendamisele, tuua esile süsteemi tugevused ja kitsaskohad ning jagada oma kogemust.
 
Kaisa Kullas rõhutab, et koduhaigla on väga vajalik teenus ning tema igapäevane töökogemus on näidanud, et paljud patsiendid võiksid sellest oluliselt kasu saada. Kahjuks ei ole see teenus veel laialdaselt kättesaadav teistes Eesti haiglates, mistõttu on oluline viia läbi põhjalik uurimistöö, et soodustada teenuse kasutuselevõttu ka mujal.
 
Uurimistöö käigus kogutud andmed on täielikult konfidentsiaalsed ning neid näeb ainult uurimistöö läbiviija. Andmed analüüsitakse ja esitatakse magistritöös üldistatud kujul. Kõik andmed, salvestused ja nõusolekud hoitakse turvaliselt Tartu Ülikooli serveris ning neid kasutatakse vaid teadustöö eesmärgil. Uurimistöö läbiviimiseks on saadud ka Eetikakomitee luba. Osalejatel on õigus intervjuust loobuda igal ajal kuni viis tööpäeva pärast intervjuu toimumist.
 
Intervjuud toimuvad osalejatega kokkulepitud ajal ja viisil – videokõne, telefonikõne või isikliku kohtumisena. Kaisa Kullas võtab osalejatega ise ühendust ja lepib kokku sobiva intervjuu aja ja koha.
 
Osalemine uuringus annab võimaluse panustada koduhaigla teenuse arengusse ja aidata kaasa paremate lahenduste leidmisele, et pakkuda kvaliteetset ja toetavat hoolt nii patsientidele kui ka nende lähedastele.