Eesti Vähiliidu mammograafiabuss on aidanud viia rekordini Viljandimaa naiste osaluse rinnavähi sõeluuringul

10.05.2023

 

Tervisekassa andmete järgi osales 2022. aastal rinnavähi sõeluuringul Viljandi maakonnast 72% naistest, mis on Saare maakonna järel suurim osalusprotsent Eestis. Nii Viljandi maakonnas kui terves Eestis aitab rinnavähi sõeluuringul osalemisele kaasa Eesti Vähiliidu mammogaafiabuss.

Omavalitsuste lõikes on Eestis suurima rinnavähi sõeluuringus osalemise protsendiga Viljandi linn, kus on uuringul osalenud 76% naistest. Viljandi vallas on osalusprotsent 73, Põhja-Sakala vallas 69 ning Mulgi vallas 65.

“Meil on hea meel, et oleme suutnud koostöös Tervisekassa, Eesti Vähiliidu ja meie mammograafiabussi meeskonnaga nii Viljandimaal kui ka mujal Eestis rinnavähi sõeluuringul käimise protsendi suurendamisele kaasa aidata,” ütles Viljandi haigla rinnavähi sõeluuringu koordinaator Ele Virolainen, “Kindlasti on osalusprotsendi tõusul oluline roll teavitustöö näol ka perearstidel ja apteekritel. Aitäh teile, et olete aidanud kaasa sellele, et kellegi emade, õdede, tütarde ja naiste tervised on kontrollitud ning vajadusel ka vähi avastamise järel õigeaegselt ravile saadetud.”

Tervisekassa saatis 2022. aastal sõeluuringu sihtrühma naistele ka SMS-teavituse, mis samuti mõjus hõlmatusele hästi.

Kõige rohkem naisi ehk 75% on osalenud rinnavähi sõeluuringul Saare maakonnast. Omavalitsuste lõikes järgnevad Viljandi linnale Saaremaa vald, Kihnu vald ja Kose vald 75% osalusmääraga. Saaremaa ja Kose vallas on rinnavähi sõeluuringul käimist pakkunud ka Eesti Vähiliidu mammograafiabuss ning Kose vallas on mammograafiabuss olnud eelmisel aastal ainuke viis rinnavähi sõeluuringul osalemiseks.

Kuigi olukord on läinud paremaks, siis on Virolaineni sõnul endiselt mitmeid naisi, kes pole veel sõeluuringule jõudnud. “Tahame kiita kõiki neid naisi, kes on leidnud selle aja ja kinkinud endale kindlustunde. Mai on aga rahvusvaheline rinnavähi ennetamise kuu, mistõttu tahame eriti juhtida tähelepanu vähi ennetamisele ning kutsuda kontrolli neid naisi, kes veel sõeluuringul käinud ei ole. Varajases staadiumis rinnavähk ja ka vähieelne seisund ei pruugi endast märku anda, seega on oluline sõeluuringul osaleda ka siis, kui sümptomid puuduvad,” selgitas ta.

Tänavu on kutsutud rinnavähi sõeluuringule ravikindlustatud ja ravikindlustamata naised sünniaastaga 1955, 1957, 1959, 1961, 1963, 1965, 1967, 1969, 1971, 1973. Kutse saanutele on sõeluuringus osalemine tasuta. Aja broneerimiseks tuleb helistada kutses välja toodud telefoninumbrile.

Mammograafiabusside ning rinna-­ ja emakakaelavähi sõeluuringut tegevate raviasutuste kontaktid ja ajakava leiab siit: https://www.tervisekassa.ee/soeluuringu-kontaktid.

 

Lisainfo:

Ele Virolainen
rinnavähi sõeluuringu koordinaator
SA Viljandi Haigla
ele dot virolainen at vmh dot ee

 

Maarja Evert
kommunikatsiooni- ja turundusjuht
SA Viljandi Haigla
53232877
maarja dot evert at vmh dot ee