Viljandi haiglal on Eesti esimene COVID-19 vaktsineerimisbuss

15.07.2021

Sotsiaalministeeriumi, Terviseameti ja Viljandi haigla koostöös alustab täna (15.07) mööda Eestit ringi sõitmist ja eelregistreerimata COVID-19 vastu kaitsesüstimist pakkuv vaktsineerimisbuss.
 
15. ja 16. juulil saavad kõik soovijad vaktsineerida Sillamäel, Kalevi spordihoone ujula kõrval. 17. juulil peatub buss Maardu linnapäeval ning end vaktsineerida saab ka näiteks Viljandi Folgil.

Mobiilse vaktsineerimiskabinetina kasutatakse Viljandi haigla radioloogiabussi, milles on tagatud pidev elektriga varustatus. Vaktsineerimismeeskonda kuulub kaks Viljandi haigla vaktsineerimisõde ja autojuht.
 
SA Viljandi Haigla juhatuse esimees Priit Tampere
sõnul läheb vaktsiinibussi idee kokku Viljandi haigla üldise strateegiaga minna haiglast välja inimesele lähemale. „Mobiilseid üksusi on meil veel (mammograafia, töötervishoid, röntgen) ja vaktsineerimine on vaid üks neist teenustest. Kavatseme tulevikus laiendada seda võimalust paljude Viljandi haigla teenuste puhul“, ütles Tampere.
 
COVID-19 vaktsineerimise töörühma juhi Marek Seeri sõnul hakkab buss sõitma peamiselt nendes piirkondades, kus vaktsineeritute hõlmatus on keskmisest väiksem, ent väisab ka üritusi ja laatasid, kus on koos palju inimesi. Praegu on bussi graafik paigas paariks järgmiseks nädalaks, ent see täieneb jooksvalt vastavalt sellele, kuidas seda võimalust vastu võetakse. „Kes veel vaktsineerima pole jõudnud, siis praegu on selleks parim aeg ja jõuab enne sügist vaktsineerimiskuuri lõpetada. See on kõige lihtsam ja tõhusam viis kaitsta ennast ja oma lähedasi kolmanda koroonalaine eest ning hoida Eesti avatuna,“ lisas Seer.

Buss alustab kõikides asukohtades hommikul kel 10 ning seisab seal kindlasti kella 18-ni. Kui vaktsiini soovijaid on rohkem, siis tehakse kaitsesüste kasvõi kuni kella kümneni õhtul. Bussis saab end vaktsineerida peamiselt kahedoosilise Pfizeri vaktsiiniga (2 doosi, 6 nädala pärast tuleb teha teine doos), mis sobib alates vanusest 12 eluaastat. Väiksemates kohtades, kuhu bussil on korduvvaktsineerimiseks keerulisem tagasi minna, vaktsineeritakse ühedoosilise Jansseniga (alates 18 eluaastast).
 
Vaktsineerima tulles tuleb kindlasti kaasa võtta isikut tõendav dokument. 
Kui tunned end haigena või oled lähikontaktsuse tõttu isolatsioonis, siis tuleb vaktsineerimine edasi lükata. Neid, kes on COVID-19 haigust põdenud, oodatakse vaktsineerima 6 kuud pärast tervenemist ja teha tuleb üks kaitsesüst.

Uuringud näitavad, et kõik Eestis pakutavad vaktsiinid aitavad tõhusalt ka uue ja agressiivsema delta viirusetüve vastu, kuid vaid siis, kui vaktsineerimiskuur on lõpetatud.

Vaktsineerimiskuuri toime kestab vähemalt aasta. Samuti kehtib vähemalt ühe aasta ELi vaktsineerimise digitõend, mis võimaldab lihtsamalt reisida ja ilma testimata ka Eestis paljude ürituste külastamist.
 

Lisainfot COVID-19 vaktsineerimise kohta leiab veebilehelt www.vaktsineeri.ee.
Vaktsineerimisbussi graafik (täieneb, sest kokkulepped on veel sõlmimisel)
 
15.juuli    Sillamäe -  Kalevi spordikeskuse ujula kõrval (Kesk 28)
16.juuli    Sillamäe - Kalevi spordikeskuse ujula kõrval (Kesk 28)
17.juuli    Maardu - Maardu linnapäeva üritusel Maardu Kellamäe pargis
18.juuli    Muuga  - Muuga kohvikute- ja kogukonna päeval Muuga lasteaia parklas, Ploomipuu pst 52/54
19.juuli    Loksa  -  Loksa lasteaia parklas, Lasteaia 3
20.juuli    Viljandi -  Viljandi Vabaduse platsil
21.juuli    Võhma -  Võhma Konsumi juures, Tallinna 26, Võhma
22.juuli    Viljandi FOLK -  Viljandi Vabaduse platsil
23.juuli    Viljandi FOLK -  Viljandi Vabaduse platsil
24.juuli    Viljandi FOLK -  Viljandi Vabaduse platsil
31.juuli    Jäneda Talupäevad - Jäneda Mõisas, Musta Täku Talli juures
01.aug    Jäneda Talupäevad - Jäneda Mõisas, Musta Täku Talli juures

 
Kontakt:


 Ene Veiksaar
SA Viljandi Haigla
Kommunikatsioonijuht
5301 6518
ene.veiksaar@vmh.ee
 
 Gea Otsa
Sotsiaalministeeriumi COVID-19 vaktsineerimise töörühma kommunikatsiooninõunik
gea.otsa@sm.ee