Konteinerhaiglas antakse proove ja sisenetakse EMOsse

02.04.2020

Viljandi haigla korraldas ümber erakorralise meditsiini töö ning osakonda sisenemise. Kõik erakorralise meditsiini osakonda tulijad on oodatud pöörduma kõigepealt EMO parklas asuvasse konteinerhaiglasse. Esmase  läbivaatuse EMOst väljaviimise põhjuseks on vajadus eristada võimalikud Covid-19 nakkusega patsiendid nakkusteta patsientidest. Viljandi haigla EMOs on nüüdsest eraldi nn must ja puhas tsoon ning esmase läbivaatuse eesmärk on juhatada inimene edasiseks käsitluseks õigele poolele.

Lisaks EMOsse pöördujatele teenindatakse konteinerhaiglas ka viirusnakkuse sümptomitega (nohu, köha, palavik jm) patsiente, kes on perearsti poolt saadetud vereanalüüsi tegema. Kõigi teiste patsientide vereanalüüside andmine toimub eriolukorras I korrusel senises plaaniliste patsientide vastuvõtu ruumis.

Ka viirusnakkuse sümptomitega röntgenuuringule pöördujate teekond on muutunud – nende pildid teostatakse samuti EMO pinnal. Nimetatud patsiendigruppidel on uuringutele pöördumiseks eelnevalt vajalik lisaks perearsti saatekirjale kokku leppida ka vastuvõtuaeg.

Konteinerhaigla toodi Viljandi haigla kasutusse Tallinnast.  2014. aastal valminud telemeditsiini konteiner "Edgewise" on loodud kasutamiseks juhul, kui mõnes piirkonnas on kiiresti vaja luua tingimused arstiabi andmiseks. Konteinerhaigla on 36 h autonoomselt toimiv, sel on oma vee- ja kanalisatsioonisüsteem, küte, ventilatsioon ja  elekter.

Telemeditsiini seadmetega varustatud konteinerhaigla on varasemalt olnud testkasutuses neli nädalat, toona võttis patsiente vastu pereõde, perearst konsulteeris üle telesilla.

Konteineri disaini tegi idufirma Edgewise, valmistas kontsern Maru. Viljandi haigla sümboolikaga disaini eest suur tänu Tõnno Habichtile.

 

Krista Valdvee
koostööteenuste juht
SA Viljandi Haigla
tel 5349 5332
krista.valdvee@vmh.ee