Eriolukorras tegutsemise juhised

Nakkusohtlikelt (viirushaiguse tunnustega) patsientidelt viirusproovide (ninaneelukaabe) ja vereproovide võtmiseks on Viljandi haigla EMO parklas valge konteinerhaigla. Proovide võtmine tööpäevadel 8.30-12.00
Samas on ka EMO triaaž.

Soovitav on, et enne nakkustunnustega patsiendi suunamist haigla juurde oleks kahe päeva jooksul tehtud Covid-19 proov ja tulemus kajastuks saatedokumendis (näiteks Viljandi turuplatsil drive in meetodil tehtud proovi tulemus). Viljandimaal on hetkel võetud Covid-19 proove väga vähe, ent nakkusohtlikkuse vältimiseks on see ülioluline.
 
Et maksimaalselt vältida nakkuse kandumist haigla peahoonesse, on haigla peaukse ees viidad patsientide suunamiseks:
 
* Nakkustunnustega patsiendil (palavik, köha, nohu, hingamisraskus, pea-, lihas- ja liigesvalu, maitsemeele muutus, külmavärinad) palume pöörduda otse konteinerhaiglasse, kus on võimalus anda vereproovi, vajadusel võetakse vastu ka kaasa võetud uriini- või väljaheite proovid.
Proovide tellimine ja võtmine toimub perearsti saatekirja alusel – elektrooniline tellimus (Medipost teenus).
Vajalik on patsiendi etteregistreerimine telefonil 5886 3313 (E-R 8-16), et hajutada patsiente ja vältida nakkuse võimalikku levitamist.
Palume kindlasti registreerimisel teatada patsiendi telefoninumber, et oleks võimalik vajadusel patsient autoga/autost kohale kutsuda.
 
- Nakkustunnusteta patsiendil palume siseneda haigla fuajees asuvasse kontrollpunkti, mille läbides (kontrollitavad nakkustunnused puuduvad) suunatakse ta edasi vastavasse kabinetti (eriarsti vastuvõtt, uuringud, analüüsid).
 
- Nakkustunnusteta patsiendid ja need, kelle eelmise või üle-eelmise päeva Covid-19 proov on olnud negatiivne, pääsevad arsti suunamisel erakorralistele radioloogilistele ja muudele uuringutele läbi haigla fuajee kontrollpunkti tavalises korras tööpäeva jooksul.
 
Röntgenuuringud arsti saatekirjaga nakkustunnustega patsientidele tehakse etteregistreerimise korras  samal telefonil 5886 3313.
Eriolukorra nakkusohtliku patsiendi röntgenuuringud tehakse tööpäevadel EMO vastavas kohandatud ruumis.
Radioloogiliste uuringute infot võib küsida radioloogia klienditeenindajalt tel 43 52096 (E-R 8-16).
 
Registreerimisel palume kindlasti teatada, kas patsient tuleb ainult röntgenisse või ainult vereproovile või mõlemasse ning  patsiendi telefoninumber (võimaldab kokku leppida uuringu tegemise aja, koha ja vajadusel vereproovi andmise aja ning rakendatavad kaitsemeetmed).
 
Erakorraliste patsientide olemasolul, samuti röntgenruumi ja seadmete desinfektsiooni vajadusest tingituna (kestvus ca 30 min) on paratamatu mõningane ooteaeg (näiteks ootamine oma autos).
 
NB! Kopsuröntgeni tellimine ja tegemine nakkusohtlikule (palavik, köha, hingamisraskus) patsiendil enne Covid-19 testi tulemuste selgumist pole mõistlik ega reeglina ka vajalik, kuna oht levitada viirust enne selle diagnoosimist on väga suur. Covid-19 diagnoosi ega ravi seisukohast ei anna varane kopsuröntgen olulist tulemust.
 
 
 
Mati Kallas
ambulatoorse ravi ja diagnostika kliiniku juht
tel 5342 8418