Pressiteade: 10aastane sõltuvushaigete ravi- ja rehabilitatsioonikeskus pakub terviklahendust

15.06.2022

SA Viljandi Haigla
PRESSITEADE
15.06.2022

 
Pressiteade: 10aastane sõltuvushaigete ravi- ja rehabilitatsioonikeskus pakub terviklahendust
 
Viljandis 10 aastat tagasi alustanud sõltuvushaigete ravi- ja rehabilitatsioonikeskus pakub sõltuvusest vabaneda soovijale toetust kogu teekonna vältel ning viies Eesti linnas. 16. juunil Jõhvi kontserdimajas toimuval sünnipäevakonverentsil „Meie lugu“ tehakse vahekokkuvõte ning vaadatakse tulevikku. 
 
2012. aastal loodi Viljandi Haigla ja Tervise Arengu Instituudi koostöös Eestis ainulaadne, teaduspõhine sõltuvushaigete ravi- ja rehabilitatsiooniteenus. „Alustasime teenust Jämejala pargis 10 kliendiga ning oleme kasvanud 65 ravikohani, neist umbes pooled Sillamäel,“ rääkis Viljandi haigla sõltuvushaigete ravi- ja rehabilitatsioonikeskuse juht Rita Kerdmann. „Ühtegi valmis mudelit meil kasutada ei olnud, tuginesime psühhiaatriakliiniku ning alustava meeskonna varasematele kogemustele ning õppisime Norra praktikatest,“ meenutas ta teenuse sündi. 
 
Kümne aasta jooksul on välja kujunenud kliendi vajadusi arvestav eri valdkondi integreeriv tervikteenus nii naistele kui meestele, mis katab kogu sõltlase kaineks saamise teekonda. 
Teekond hõlmab inimese leidmist ja temaga kontakti saamist, et pakkuda kahjude vähendamise teenuseid, motiveerimist, et ta sooviks asuda võõrutusravi- ja rehabilitatsiooniteenusele ning tema toetamist järeteenusel.
 
„Ravi- ja rehabilitatsiooniprotsess meie keskuses vältab kuni 9 kuud,“ selgitas Kerdmann ja lisas: „õige pea oli selge, et kui sõltlane on meie keskuses programmi lõpetanud ja suundub tagasi oma tavapärasesse keskkonda, on tagasilangus kerge tulema. Seetõttu avasime peagi ka järelteenuse Tallinnas ja Jõhvis, et olla oma klientidele toeks uue elu alustamisel. Praeguseks on järelteenus laienenud ka Narva.“  
 
Sõltuvushaigete ravi- ja rehabilitatsiooniteenused on vabatahtlikud ning mõeldud inimesele, kes on selgusele jõudnud, et soovib oma elus uue lehekülje keerata. Neile, kes seda otsust veel teinud ei ole, on abiks kahjude vähendamise teenused – süstlavahetuspunkt ja opioidsõltuvuse asendusravi Narvas ning mobiilne üksus, mis liigub ringi erinevates Ida-Virumaa linnades ja pakub lisaks süstalde vahetamisele ka nõustamisteenuseid. 
 
„Üle kogu Euroopa on aru saadud, et pääsetee ei ole sõltlase karistamine, vaid talle võimaluse andmine ning toetamine tavaellu tagasi pöördumisel. Jõhvis toimuval sünnipäevakonverentsil annavad ülevaate tehtust nii meie töötajad ja partnerid kui ka endised kliendid, kellest mitmed on meie keskuses ametis,“ tundis keskuse juht heameelt. „Meil on suur rõõm, et konverentsi üks esinejatest on Tervise Arengu Instituudi narkomaania ja nakkushaiguste ennetamise keskuse juht Aljona Kurbatova, kellega me oleme kõik need aastad rõõme ja muresid jaganud.“
 
Kogu teenus on algusaastatest toimunud lisaks eesti keelele vene keeles, seetõttu on ka töötajate leidmine olnud omaette väljakutseks. „Eestis ei õpetata sõltlaste rehabiliteerimise eriala, seega oleme kõik oma töötajad koostöös Tervise Arengu Instituudiga ise välja koolitanud,“ tutvustas Rita Kerdmann veel üht väljakutset.  „Seda enam võime rõõmustada, et kui 2012. aastal alustas 5 töötajat Viljandis, siis nüüd on meil Viljandis, Sillamäel, Jõhvis, Narvas ja Tallinnas ning Ida-Virumaa mobiilses üksuses kokku 107 töötajat. Uhked oleme selle üle, et meie meeskonnast arvastatav osa on endisi kliente, kes pärast teenuse läbimist on omandanud vajaliku kvalifikatsiooni ning saanud asendamatuteks spetsialistideks,“ avaldas Kerdmann heameelt.
 
2019. aastal pälvis keskus esimesena Eestis Vabariigi Presidendi Kultuurirahastu sotsiaaltöö preemia. Uhkust tunda võib selle üle, et 10 aasta jooksul on avatud 1699 haiguslugu, kogu rehabilitatsiooniprogrammi on läbinud ehk ühiskonnale tagasi toodud 296 kodanikku. Suur osa nendest koguneb igal aastal keskuse sünnipäeva tähistama ning osaleb ja esineb ka konverentsil “Meie lugu” 16. juunil Jõhvi kontserdimajas. 
 
Konverentsi modereerib Nikolai Bentsler, tervitussõnad ütlevad Jevgeni Ossinovski, tervise- ja tööminister aastatel 2015-2018; Aljona Kurbatova, Tervise Arengu Instituudi narkomaania ja nakkushaiguste ennetamise keskuse juht ning Priit Tampere, SA Viljandi Haigla juhatuse esimees.
Sõltuvushaigete ravi- ja rehabilitatsioonikeskuse kujunemise loost räägib keskuse juht Rita Kerdmann.
Oma lugudele vaatavad tagasi keskuse kogemusnõustajad Oleg Kapov-Kagan, Jekaterina Treškova ja Pavel Drobot. Töötubades arutatakse psühhiaatri rolli üle sõltuvusravis, interaktiivsete tegevuste kasutamine psühholoogilises töös ning elust pärast rehabilitatsiooniteenust. Päeva lõpetab paneeldiskussioon teenuste juhtimise eripäradest. 
 
Lisatud fotol on nn kainuse rivi, mida endised sõltlased keskuse sünnipäevadel moodustavad. Rivi eesotsas olijate „kainuse staaž“ on kõige pikem, ulatudes juba üle kümne aasta.
 
 
(Foto: Viljandi haigla)
 
 
Krista Valdvee
koostööteenuste juht
SA Viljandi Haigla
5349 5332
krista.valdvee@vmh.ee