Pärimusmuusika aidas räägiti avameelselt seksuaalelust

09.06.2023

Täna, 9. juunil toimus Viljandi Pärimusmuusika aidas ja veebi vahendusel Viljandi haigla psühhiaatriakliiniku eestvedamisel konverents „Avameelselt (seksuaal)elust“, mis tõi kokku eksperdid nii Eestist kui välismaalt, et arutada inimestega seksi puudutavate teemade üle.

Viljandi haigla psühholoogi Margus Veemi sõnul oli konverentsi eesmärk tekitada laiemas spetsialistide ringis huvi seksuaalsuse eriilmelisuse vastu. „Meie soov on juhtida tähelepanu sellele, et seksuaalsus ei ole midagi salapärast ja varjatut, vaid see on inimesele omane juba sündimisest peale, see vajab toetust ja tunnustamist, aktsepteerimist ja hoolt. Inimeste kogemused, huvid ja soovid on isikupärased ja head ning vajavad hoolivaid ja teadlikke abistajaid kogu elukaare jooksul,“ selgitas Veem.

Sündmust alustasid tervitussõnadega Norra suursaadik Marius Dirdal ja Viljandi haigla psühhiaatrikliiniku juht Madis Parksepp.

Foto (Kristjan Kivistik): Norra suursaadik Marius Dirdal tervitamas konverentsi korraldajaid.

Edasi oli konverents jagatud kahte sessiooni. Esimeses sessioonis rääkis Soome lastepsühhiaater ja arst Raisa Cacciatore sellest, kuidas toetada ja kaitsta noorukite loomulikku, mängulist ja uudishimulikku seksuaalsust.

Seksoloog, antropoloog ja sekspositiivsuse entusiast Kristina Birk-Vellemaa võttis aga vaatluse alla sekspositiivse seksuaalhariduse, keskendudes sellele, et seksuaalsus on inimloomuse osa ning erinevusi tuleb aktsepteerida.

Foto (Kristjan Kivistik): Konverentsi kuulajad.

Teist sessiooni alustas Tartu ülikooli psühholoogia instituudi doktorant ja nooremlektor ning Seksuaaltervise Nõuandla seksuaalterapeut Annika Tamme teemaga „Sinu seksuaalsus on su enda nägu ehk seksist kui lihtsalt elu osast“.

Sellele järgnes Confido Meditsiinikeskuse naiste tervise füsioterapeudi Helle Nurmsalu ettekanne vaagnapõhjalihaste rollist naise seksuaalsusele füsioterapeudi silme läbi.

Osaühingus Kasvatuspuu tegutsev seksuaalnõustaja ja -kasvataja Rita Holm rääkis aga sellest, et naudingutel pole vanusepiiri. Piiride teemal jätkas Viljandi haigla psühholoog Margus Veem. Nimelt avas ta teema „Kust lähevad piirid?“.

Teise sessiooni lõpetas seksuaalnõustajate koolitaja Julius Elo rääkides seksuaalsuse mitmekesisusest, sealhulgas KINKYist ehk ebatavalisest seksuaalsest käitumisest ja BDSMist (ingliskeelsetest sõnadest bondage, discipline, submission and sadomasochism ehk sidumine, distsipliin, allumine ja sadomasohhism).

Foto (Kristjan Kivistik): Sündmusel esinejad vasakult Annika Tamme, Julius Elo, Raisa Cacciatore, Kristina Birk-Vellemaa, Rita Holm, Margus Veem, Helle Nurmsalu

Pärast ettekandeid toimus ka paneeldiskussioon, mis andis võimaluse konverentsil osalejatel seksuaalsust puudutavatel teemadel kaasa rääkida ja oma arvamust avaldada. Paneeldiskussioonis arutlesid teemasid seksoloog, antropoloog ja sekspositiivsuse entusiast Kristina Birk-Vellemaa, Tartu ülikooli psühholoogia instituudi doktorant ja nooremlektor ning Seksuaaltervise Nõuandla seksuaalterapeut Annika Tamme, pesupoe Ulakas Kaunitar perenaine Kirki Kubri ning sotsiaalmeedia uurija ja Tallinna Ülikooli Balti filmi, meedia ja kunstide instituudi osaluskultuuri professor Katrin Tiidenberg.

Foto (Kristjan Kivistik): vasakult Annika Tamme, Kristina Birk-Vellemaa, moderaator Jonas Grauberg, Katrin Tiidenberg ja Kirki Kubri.

Konverents toimus projekti “Krooniliste vaimse tervise probleemidega patsientide hindamise ja käsitlussüsteemi väljaarendamine” raames, mida toetavad Norra toetuste 2014-2021 programm „Kohalik areng ja vaesuse vähendamine“, Sotsiaalministeerium ja SA Viljandi Haigla.

Konverentsi ka salvestati ning seda on võimalik kõigil soovijatel järele vaadata. Lingi järelevaatamiseks leiab alates 19. juunist Viljandi haigla koduleheküljelt.

Foto (Kristjan Kivistik): Viljandi haigla poolne konverentsi korraldusmeeskond psühhiaatrikliiniku juht Madis Parksepp, psühhiaatriakliiniku ravi toetavate teenuste juht Aneth Tuurmaa, arendusspetsialist Kristina Mätlik, psühholoog Margus Veem, psühhiaatriakliiniku sundravi osakonna juhataja Ülle Kumm ja juhatuse esimees Priit Tampere. 

 

Sündmust saab järele vaadata ja kuulata SIIT

Fotod sündmusest leiab SIIT